Hogyan kell megoldani ezeket a fizika feladatokat?


Lehet, egyszerűnek tűnnek, de nekem nem azok :(


1. Mekkora a fotokatódot megvilágító fény hullámhossza nm-ben, ha a katódból kilépő elektronok maximális sebessége 522000 m/s, a kilépési munka pedig 2.7 eV.


2. Egy 39 rendszámú 92 tömegszámú atommagban az egy nukleonra kötési energia 7.9 MeV. Mekkora az atommag tömege kg-ban?


3. Egy fotokatódból kilépő elektronok maximális sebessége 440000 m/s. Adja meg a fotokatód kilépési munkáját eV-ban, ha a megvilágító fény hullámhossza 667 nm!


4. Egy 27 rendszámú 62 tömegszámú atommag tömege 1.02902E-25 kg. Mekkora az egy nukleonra jutó kötési energia MeV-ban megadva?


5. Mekkora a fotokatódból kilépő elektronok maximális sebessége m/s-ban, ha a katód kilépési munkája 3.0 eV, a megvilágító fény hullámhossza pdig 359 nm?


2014. dec. 17. 23:45
 1/4 anonim ***** válasza:

Kell még a megoldás?


:-)

2014. dec. 23. 20:11
 2/4 anonim ***** válasza:
Már hogy a viharba ne kéne. Rajta kívűl szerintem még sok szenvedő társam meríti innen az ihletét ^^
2014. dec. 26. 17:12
 3/4 anonim ***** válasza:
95%

Privátban írtam a következő megoldásokat valaki másnak, bemásolom ide hátha nem baj. A megoldásoknak mindenki járjon utána, mert lehet elnéztem valamit, illetve nem minden feladatot oldottam meg, mert egy kaptafára megy mindegyik.


A WIKI-n sok minden fent van, MINDENKÉPPEN nézzetek utána, nehogy rossz adatokat közöljek valahol!!!!


Akkor:


"1. Mekkora a fotokatódot megvilágító fény hullámhossza nm-ben, ha a katódból kilépő elektronok maximális sebessége 522000 m/s, a kilépési munka pedig 2.7 eV."


Megoldás:


A fény egyetlen fotonjának az energiája megegyezik azzal az energiával, amit az elektron elvisz mozgási energia formájában, plusz még a kilépési munkát is annak kell fedeznie.


[link]


A foton energiája h*f, ahol h a Planck állandó, f a foton frekvenciája.


h*f=Wki (kilépési munka) + Em (elektron mozgási energiája)


A feladatban a kilépési munka ev-ban van megadva, de nekünk J-ban kell!!


[link]


1 eV = 1,602 176 487 · 10-19 J

me=9,109 382 15·10−31 kg Elektron nyugalmi tömege

v=522000 m/s A feladatban a kilépő elektronok maximális sebessége

h= 6,626069 * 10-34J*s Planck állandó

c=300 000 000 m/s Fénysebesség


h*f=2,7*1,602* 10-19 J+(1/2) *9,109 382 15·10−31 kg*(522000m/s)^2


Ebből megvan a frekvencia!


Ha ez megvan, akkor már ki lehet számítani a hullámhosszt, a c=l*f (fénysebesség egyenlő a hullámhossz (lambda) és a frekvencia szorzatával.)


FIGYELEM Az itt kapott értékek m ben lesznek, de a feladat nm ben kéri, azaz 1 000 000 000 -al szorozni kell a végeredményt!


----------------------------------------------------------


"2. Egy 39 rendszámú 92 tömegszámú atommagban az egy nukleonra kötési energia 7.9 MeV. Mekkora az atommag tömege kg-ban?"


Itt azt kell tudni, hogy egy atom tömege nem egyezik meg a nukleonok nyugalmi tömegeinek az összegével, mert a kötési energia is elvisz némi tömeget. Ezt az Einstein féle tömeg energia ekvivalencia egyenlet írja le, E=m*c^2

ami biztosan ismerős mindenkinek!


Megoldás:

Nyugalmi tömegek:

mp=1,672621777(74) ·10−27 kg Proton

mn=1,67492716 ·10−27 kg Neutron


Rendszáma 39, tömegszáma 92, azaz 39 proton és (92-39) neutron található benne. Idáig egyszerű lenne, mert csak ki kell számolni a tömegeket, a fenti adatokkal.


DE!!!!!!


A kötési energia is tömeget képvisel, de mennyit? A feladat szerint MINDEN nukleonra (neutronra és protonra)7,9Mev=7 900 000ev kötési energia jut. Mekkora ennek az energiának a tömege?


Először át kell váltani az ev-ot J-ra, az előző feladatban megadott módon, majd meg kell szorozni 92-vel, mert ennyi a nukleonok száma a magban.


Ha ez megvan, akkor ezt az értéket be kell helyettesíteni az E=m*c^2 (E az energia, m a tömeg c pedig a fénysebesség m/s -ban !!! NEM km/s ban!!) képletbe, és ki kell számolni a tömeget (m) ami kg-ban lesz rögtön.


Ezt az értéket ki kell vonni a nyugalmi tömegekből kapott értékből, és voálá!! :-)


[link]


----------------------------------------------------------

"3. Egy fotokatódból kilépő elektronok maximális sebessége 440000 m/s. Adja meg a fotokatód kilépési munkáját eV-ban, ha a megvilágító fény hullámhossza 667 nm!"


Megoldás:

Gyakorlatilag, mint az első feladat...

c=lambda*f, azaz:

300 000 000 m/s=667*10-9m (hullámhossz méterben) * f (frekvencia)

Ebből ki tudod számítani a frekvenciát, ha ez megvan akkor ezt a frekvenciát be kell helyettesíteni az


Efoton=h*f képletbe, ahol a h a Planck állandó f a frekvencia


Az elektron kinetikus energiája:

Eelektron=(1/2)*me*v^2, me az elektron nyugalmi tömege kg-ban, v pedig a feladat szerinti 440000 m/s.


Wki=Efoton-Eelektron


DE!!! A feladat ev-ban kéri, ezért osztani kell 1,6*10-19-el, de nézzetek utána!!!! :-)


Ennyi....


----------------------------------------------------------

4. Egy 27 rendszámú 62 tömegszámú atommag tömege 1.02902E-25 kg. Mekkora az egy nukleonra jutó kötési energia MeV-ban megadva?"


Gyakorlatilag ez is a fentiekben már bemutatott feladat, csak visszafelé.

2014. dec. 26. 18:57
 4/4 anonim ***** válasza:
Nagyon szépen köszönjük ^^
2015. jan. 3. 13:20