8. osztályos matekházi. Köszönöm a segítségeteket!2015. febr. 4. 16:34
1/2 anonim válasza:
sugár=3x, magasság=2x
henger felszíne: 2r^2*pí+2r*pí*m
behelyettesítve: 2(3x)^2*pí+2*3x*pí*x=18x^2*pí+6x^2*pí=24x^2*pí
palást területe: 2r*pí*m
behelyettesítve: 2*3x*pí*x=6x^2*pí
(24x^2*pí)/(6x^2*pí)=4
Négyszerese.
x^2 iksznégyzetet jelent.
2/2 anonim válasza:
Legyen
F - a henger felszíne
A - az alap- ill. fedőlap területe
P - a henger palástjának területe
m - a henger magassága
n = F/P = ?
A felszín
F = 2A + P
A keresett arány
n = F/P = (2A + P)/P
Tagonként elosztva
n = 2(A/P) + 1
Az A/P hányados nagysága
Az alaplap területe
A = r²π
A palást területe
P = 2r*π*m
Ezekkel
n = 2(r²π/2*r*π*m) + 1
Egyszerűsítés után
n = r/m + 1
========
A feladatban
r/m = 3
így
n = 4
====
azaz a felszín a palást négyszerese
DeeDee
*******