Egy vízszintesen álló, forgáshenger alakú edényben víz van, alapkörének sugara 5 cm. Beletesszük egy 4 cm sugarú gömb alakú golyót, ami teljesen alámerül de a víz nem folyik ki. Mekkora a vízszint emelkedése?


2014. nov. 19. 21:55
 1/6 neonice válasza:
Milyen magas az edény? Mennyi víz van benne? Valami más adat nincs megadva véletlen? Ez így kevés.
2014. nov. 19. 22:27
 2/6 neonice válasza:

Jó, végülis mind1, csak szokott lenni egy kis körítés.

Gömb térfogata: V= 4*r^3*π

Forgáshenger térfogata: V= R^π*m (m - magasság)


Ha kiszámolod a gömb térfogatát, 268.08 cm^3-t kapsz. A vízbe mártott gömb a saját térfogatával egyenlő mennyiségű vizet "szorít ki" (ami a vízszint emelkedésével jár), ezért ha egyenlővé teszed a henger térfogatával, és kifejezed m-et, megkaptad a hengerben lévő kiszorított víz magasságát.


268.08=R^2*π*m

268.08=5^2*π*m --- > m = 268.08/(25π) ---> m=3,4133 cm!

2014. nov. 19. 22:38
 3/6 neonice válasza:

Bocsánat, a képletet elgépeltem ezek a ^ jelek megzavartak.

Tehát:

A gömb térfogata: V =(4*R^3*π)/3

A forgáshenger térfogata: V = r^2*π*m

2014. nov. 19. 22:49
 4/6 A kérdező kommentje:
igen jó lett köszönöm :)
2014. nov. 19. 22:50
 5/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nem jó a megoldás: a henger függőleges, hanem vízszintes helyzetű; egy fekvő tartályról van szó.
2014. nov. 20. 01:47
 6/6 anonim ***** válasza:
Bocs, elírtam: a henger NEM függőleges, hanem...
2014. nov. 20. 01:48