Jancsinak két cégnél van munkája, mindkét cég órabérben fizet. Ha egy adott hónapban az első cégnél kétszer annyit dolgozik, mint a másodiknál, akkor a havi fizetése 4/5 része annak, mintha ezt fordítva csinálná. Hány órát kell dolgoznia az első cégnél, hogy megkeresse a második cég által 10 órára fizetett bérét?

2015. febr. 3. 22:40
 1/7 anonim ***** válasza:
Mi a számolás amit eddig elvégeztél?
2015. febr. 3. 22:55
 2/7 A kérdező kommentje:
nekem 8 jött ki.
2015. febr. 3. 23:03
 3/7 anonim ***** válasza:
Szerintem 20 órát.
2015. febr. 4. 17:13
 4/7 anonim ***** válasza:

A feladat szövegéből kitűnik, hogy a második cég jobban fizet. Legyen az első esetben az első cégnél megkeresett pénz x, a második cégnél megkeresett pénz y. Ekkor:


x+y = 4/5*(x/2+2y), ahonnan

5x + 5y = 2x + 8y

3x = 3y

x = y


Tehát az első cégnél kétszer annyi munkával keres annyi pénzt, mint a másodiknál, vagyis itt fele akkora az órabére. Ebből következik, hogy amit a másiknál 10 órai munkával keresne, azt itt 20 órai munkával kapja meg.

2015. febr. 4. 17:40
 5/7 A kérdező kommentje:
Az x=y-ból ,hogyan jön ki a válaszod Kedves utolsó?
2015. febr. 5. 17:41
 6/7 anonim ***** válasza:
Úgy jött ki, hogy x-szel és y-nal a megkeresett pénz mennyiségét jelöltem, és mivel a feladat szövege alapján az első cégnél kétszer annyit dolgozik, mint a másodiknál és mégis ugyanannyit keres, ez csak úgy lehet, ha az első cég felenanyit fizet óránként mint a második.
2015. febr. 6. 10:34
 7/7 A kérdező kommentje:
Igen,köszönöm :) Egyébként írnál nekem egy privátot ,kérlek?
2015. febr. 6. 18:21