Hogyan tudom megállapítani, hogy mennyiszer nagyobb az egyik szám a másiknál?


Mennyiszer nagyobb 1,8.10^(a+1), mint 7,2.10^(a-2)? Hogyan tudom megállapítani?


Válaszokat előre köszönöm! :)



2015. febr. 2. 16:40
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ugyanúgy, mint általában; a 8 hányszor nagyobb a 2-nél? A válasz: 4-szer. És ez hogy jött ki? Hát úgy, hogy amelyikre az volt a kérdés, hogy hányszor/mennyiszer nagyobb, azt elosztottam a másikkal, vagyis 8/2=4, tehát 4-szer nagyobb.


Itt is ugyanez a helyzet; osztani kell:


(1,8*10^(a+1))/(7,2*10^(a-2))


A törtszorzás azonossága miatt szétbonthatjuk így a törtet:


(1,8/7,2)*(10^(a+1)/10^(a-2))


A 10-hatványoknál a hatványozásra vonatkozó azonosságot kell használnunk; azonos alapú hatványok osztásakor az alapot a kitevők különbségére emeljük, vagyis:


10^(a+1)/10^(a-2)=10^(a+1-(a-2))=10^(a+1+a+2)=10^3


A másik két számot csak osztjuk egymással: 1,8/7,2=0,25


Ezek összeszorozzuk: 0,25*10^3=250, vagyis 250-szer nagyobb.


Ha kérdésed lenne, tedd fel bátran! :)

2015. febr. 2. 17:09
 2/2 A kérdező kommentje:
AAAAAAAAAA, nagyon szépen köszönöm, olyan egyszerű és én nem jöttem rá... Köszönöm szépen mégegyszer! :)
2015. febr. 2. 17:13