A 0,8 kg/dm3 sűrűségű fából készült téglatest élei 30 cm,20 cm, ill.10 cm hosszúak. Mekkora tömegű vasdarabot erősíthetünk hozzá, hogy a rendszer ne süllyedjen el a vízben (Fizika)?


1,37 kg-nak kéne kijönnie eredménynek.



Odáig eljutottam, hogy:

RÓ_fa = 0.8 kg/dm3 = 800 kg/m3

RÓ_víz = 1000 kg/m3

a = 30 cm = 0.3 m

b = 20 cm = 0.2 m

c = 10 cm = 0.1 m

m_test = RÓ_fa * Vtest = 800 * (0.3 * 0.2 * 0.1) = 4.8 kg

F_felhajtó = RÓ_víz * V_kiszorított * g = 1000 * (0.3 * 0.2 * 0.1) * 10 = 60 N


Itt elakadtam.

Valakinek valami ötlete, hogy hogyan kéne ezt kiszámolni?



2015. jan. 27. 21:30
 1/6 bongolo ***** válasza:

60 - 48 = 12


A test súlya 48 N, nagyobb a lehetséges maximális felhajtóerőnél. Ezért a fadarab nem süllyed bele teljesen a vízbe, csak addig, amíg a felhajtóerő is 48 N lesz. Ha ráteszünk még 12 N súlyú vasat, akkor a fahasáb teljesen vízbe merül: akkor lesz a felhajtóerő 60 N. Ez az utolsó pont, amíg úszik. Tehát 1,2 kg vasat lehet rárakni.

2015. jan. 27. 23:02
 2/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Akkor lapon a téves a megoldás? Mert ott 1.37 kg-ot ír eredménynek. (Csak a végeredményt írja, a megoldás menetét sajnos nem írja.)
2015. jan. 27. 23:06
 3/6 bongolo ***** válasza:

Ha g=9.81-gyel számol, akkor nem 1.2, hanem 1.32 jön ki, de az se annyi.


Van másik lehetőség is: valójában még akkor se süllyed el, ha kicsit a vas is vízbe kerül. Ahhoz a vas sűrűségét is be kellene vonni a számolásba és kicsit bonyolultabb lenne a képlet. Nem hiszem, hogy azt kellene csinálni... rossz lehet a könyv.

2015. jan. 27. 23:17
 4/6 A kérdező kommentje:

A vas sűrűségét elfelejtettem leírni, az alján írta, hogy: 7860 kg/m3


Nem könyv, fősulis tanáraim dolgozták ki 1 pdf fájlba, onnan nyomtattam ki. Viszont az lehet igaz, hogy hibás az eredmény, egy hibással már találkoztam eddig.

2015. jan. 28. 00:02
 5/6 bongolo ***** válasza:

Az előző egyszerű gimis megoldás volt. Ha fősulis feladat, akkor figyelembe kell venni a vasdarab besüllyedése miatti felhajtóerőt is.


m tömegű vasdarabot lehet rátenni. A fa és a vas is besüllyed a vízbe.


A fakocka súlya: ρ_fa · V_fa (=48 N)

A vasdarab súlya: m · g

A vasdarab térfogata: m/ρ_vas


A fakocka felhajtóereje: ρ_víz · V_fa · g (=60 N)

A vasdarab felhajtóereje: ρ_víz · m/ρ_vas · g


A két súly van egyensúlyban a két felhajtóerővel:

ρ_fa · V_fa + m · g = ρ_víz · V_fa · g + ρ_víz · m/ρ_vas · g

48 + m · 10 = 60 + m/7.86 · 10

m·10(1 - 1/7.86) = 12

m = 1.2 / (1 - 1/7.86) = 1.37 kg


(mégiscsak g=10-zel számolt ezek szerint.)

2015. jan. 29. 01:10
 6/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2015. jan. 29. 08:43