Egy 10 tagú csoportban mindenki beszeli az angol francia nyelv vmelyiket. 6-an besz kozuluk franciául 8-an angolul. Hányan nesz mind2 nyelvet ?


Egy suli tejes tanulói létszáma 518. Ok alkotj. az A halmazt. A suli 9.c osztajanak 27 tan. alkotja B halmazt. Mennyi AmetszetB halmaz szamossaga



2015. jan. 27. 19:36
 1/2 anonim ***** válasza:

Első feladat:


Kettő darab halmazod van. A teljes halmaz 10 tagú, tehát 10 "egységet" kell szétosztanod. Ha összeadod a két halmazod számosságát (elemszámát): 6+8=14-et kapsz.

Ebből a 14-ből kivonod az összes fődet: 14-10 = 4.


Emiatt a két halmaz metszetében 4 lesz. (Ez a válaszod, ez volt a kérdés.)

A maradék egyszerű, hogy tanuld kitölteni az ún. Venn-diagramot:

Franciául hatan beszélnek, de neked már van 4-ed középen (akik franciát _ÉS_ angolt is beszélik, ez a halmaz metszete), így 2 az aki csak franciát tanul (6-4=2), és 4 aki csak angolul beszél (8-4=4).


Második feladat egyszerűbb (jó, tudom, mindenki ezt mondja):

A B halmaz (a 9.c osztály) része (ún. valódi részhalmaza) az A halmaznak (ami a suli).


Amennyiben B halmaz ún. valódi részhalmaza A halmaznak:

B metszet A számossága = B számossága


(Gondolj bele:

Egyik halmazban csak a 9.c tanulói vannak, ők vannak 27-en, ez a B halmaz.

A "másik" halmazban (A metszet B) azok a tanulók vannak, akik a suli tagjai, de ezekből kiválogatod a 9.c tanulóit. Ők is kényszerűen 27-en lesznek).


Ha valami nem érthető, szólj.

2015. jan. 27. 21:14
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm.:)
2015. jan. 27. 21:24