Ez lenne a feladat:
4091 es feladat, a differenciált és az első tagot kiszámoltam. d=6, első tag: -10
Tagja-e a sorozatnak a 2012? Erre szeretném tudni a megoldást.
Köszönöm előre is!
2015. jan. 26. 17:26
1/2 anonim válasza:
Nem lehet látni a feladatot...
Tudjuk, hogy
a(n)=a(1)+(n-1)*d, ebbe szépen behelyettesítünk:
2012=-10+(n-1)*6 /+10
2022=(n-1)*6 /:6
337=n-1 /+1
338=n, tehát a 2012 tagja a sorozatnak, ráadásul azt is tudjuk, hogy a 338. tagja.
Ha nem egész szám jött volna ki n-re, akkor nem lenne tagja, például a 2013-mal:
2013=-10+(n-1)*6 /+6
2023=(n-1)*6 /:6
337,17=n-1 /+1
338,17=n, de olyan nincs, hogy 338,17-dik tag, ezért nem része a sorozatnak.
Remélem ebből minden érthető :)
2/2 A kérdező kommentje:
Értem a logikát és köszönöm szépen a segítséget! (Y)
2015. jan. 26. 18:08