Ez lenne a feladat:

[link]


4091 es feladat, a differenciált és az első tagot kiszámoltam. d=6, első tag: -10


Tagja-e a sorozatnak a 2012? Erre szeretném tudni a megoldást.


Köszönöm előre is!



2015. jan. 26. 17:26
 1/2 anonim ***** válasza:

Nem lehet látni a feladatot...


Tudjuk, hogy


a(n)=a(1)+(n-1)*d, ebbe szépen behelyettesítünk:


2012=-10+(n-1)*6 /+10

2022=(n-1)*6 /:6

337=n-1 /+1

338=n, tehát a 2012 tagja a sorozatnak, ráadásul azt is tudjuk, hogy a 338. tagja.


Ha nem egész szám jött volna ki n-re, akkor nem lenne tagja, például a 2013-mal:


2013=-10+(n-1)*6 /+6

2023=(n-1)*6 /:6

337,17=n-1 /+1

338,17=n, de olyan nincs, hogy 338,17-dik tag, ezért nem része a sorozatnak.


Remélem ebből minden érthető :)

2015. jan. 26. 17:39
 2/2 A kérdező kommentje:
Értem a logikát és köszönöm szépen a segítséget! (Y)
2015. jan. 26. 18:08