Ha két vektor merőleges egymásra, mikor egyenlő az összeg a külömbséggel?

2015. jan. 25. 17:25
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem, csak egyenlő hosszú.
2015. jan. 25. 17:38
 2/10 A kérdező kommentje:
Nem értem, ha lehet bővebben.
2015. jan. 25. 17:42
 3/10 anonim ***** válasza:
100%
Pl (1,0)+(0,1)=(1,1), (1,0)-(0,1)=(1,-1), szemlátomást nem egyenlő. De az (1,1) hossza gyök(1^2+1^2)=gyök(1+1)=gyök2, az (1,-1) hossza gyök(1^2+(-1)^2)=gyök(1+1)=gyök2.
2015. jan. 25. 18:02
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha egyenlő hosszúak a vektorok, akkor teljesül:

[link]

2015. jan. 25. 18:04
 5/10 anonim ***** válasza:

#4 folytatása

hogy az összeg és a különbség vektor HOSSZA egyenlő.

2015. jan. 25. 18:05
 6/10 anonim ***** válasza:
Nem, elég, ha merőlegesek.
2015. jan. 25. 18:11
 7/10 4bats válasza:
74%
Nem kell feltétlenül egyenlő hosszúnak lennie. Csak merőlegesnek.
2015. jan. 25. 19:23
 8/10 anonim ***** válasza:

A korrekt válasz a következő:


Definíció szerint két vektor akkor merőleges egymásra, ha skalárszorzatuk zérus.


Kérdés, skalárszorzatból hogy lesz összeg meg különbség.


Legyen két vektorunk, a és b.


Mindenféle bizonyítás nélkül, közlöm az alábbi egyenlőséget:


a*b=(1/4)*([abs(a+b)]^2-[abs(a-b)]^2)


Itt abs() a vektor abszolút értékére, azaz a hosszára utal.


A merőlegesség feltétele tehát:


[abs(a+b)]^2=[abs(a-b)]^2


Elhagyva a négyzeteket (hogy miért szabad elhagyni azt tessék meggondolni):


abs(a+b)=abs(a-b)


Vagyis azt kaptuk, hogy két vektor akkor merőleges egymásra, ha az összeg és különbségvektorok hossza egyenlő.

(Bebízonyítható, hogy az állítás fordítva is igaz).

2015. jan. 25. 23:12
 9/10 anonim ***** válasza:
A kérdezőt pont az állítás megfordítása érdekelte.
2015. jan. 26. 13:18
 10/10 anonim ***** válasza:

A megfordítás néhány meggondolás után triviális, így ezt nem kell részletezni. Az általam adott összefüggés az egzakt megoldás a válaszra, mert teljesen általános.

(Például senki nem foglalkozott azzal, hogy mi a helyzet 3, vagy több dimenzióban.)

2015. jan. 26. 21:25