1. Két szám összege 550.Az egyik szám 25%-a egyenlő a másik szám 30%-ával.Melyik ez a szám?


2.Melyik az a szám,amelyhez hozzáadva a tízszeresét,253-at lapunk?



2015. jan. 21. 23:02
 1/1 Vree ***** válasza:

*meg tudnátok

-> elváló igekötőket nézd át :)


2.

10x+x=253

11x=253

->osztás megy, remélem?


1.

x+y=550

25% x=30% y

-> csak helyettesítsd be az egyiket a másikba, hogy egyismeretlenes egyenletet kapj. Mindegy, melyikkel kezded:


1a.


x+y=550

x=550-y


tehát

25% (550-y)=30% y

25% 550 - 25%y = 30% y

25% 550 = 55% y

25% 550 / 55% = y

-> számold ki ez mennyi


aztán ugorj vissza a feladat elejére, ahol már kiszámoltad, hogy

x=550-y

helyettesítsd be, és megkapod x-et.


1b.

25% x=30% y

x = 30% / 25% y

x = 6/5 y


Behelyettesíted:

x+y=550

6/5 y + y = 550

(6+5)/5 y= 550

11/5 y = 550

y = 5/11 * 550


megint csak behelyettesíted a x = 6/5 y-t, hogy megkapd x-et.


Persze kezdheted úgy, hogy nem x-et, hanem y-t fejezed ki és azt helyettesíted be a másik egyenletbe; variálhatsz, hogy a lépések során mikor egyszerűsíted a törteket; stb.

2015. jan. 22. 01:49