Megtudnátok nekem oldani egy matekházit? :D


Hány éves a bácsikám? -Kérdezte Luca.

A bácsi így válaszolt:

A te éveid száma most kettő ötöde az én éveim számának.4 évvel ezelőtt viszont a te éveid száma egyharmada volt az én mostani koromnak.


Hány éves Luca és mennyi a bácsikája? Előre is köszi:DD



2014. okt. 17. 17:41
 1/2 anonim ***** válasza:
94%

A bácsi 40 éves, Luca pedig 16.

Ellenőrzés:

Most: 40*(2/5)=80/5=16

4 évvel korábban: (40-4)/3=36/3=12 és 16-4=12


A számoláshoz a bácsi életkora legyen „B”, Lucáé pedig „L”.

2 egyenlet írható fel: B*(2/5)=L és (B-4)/3=L-4

Az elsőt helyettesítsük be a másodikba: (B-4)/3=B*(2/5)-4 //*3

B-4=B*(6/5)-12 //+4

B=B*(6/5)-8 //-B*(6/5)

B-B*(6/5)=-8

B*(1-6/5)=-8

B*(-1/5)=-8 //osztva (-1/5)-del

B=-8/(-1/5)


B=40


L=B*(2/5) volt: L=40*2/5=80/5=16

2014. okt. 17. 19:25
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2014. nov. 17. 17:52