Hány éves a bácsikám? -Kérdezte Luca.
A bácsi így válaszolt:
A te éveid száma most kettő ötöde az én éveim számának.4 évvel ezelőtt viszont a te éveid száma egyharmada volt az én mostani koromnak.
Hány éves Luca és mennyi a bácsikája? Előre is köszi:DD
2014. okt. 17. 17:41
1/2 anonim válasza:
A bácsi 40 éves, Luca pedig 16.
Ellenőrzés:
Most: 40*(2/5)=80/5=16
4 évvel korábban: (40-4)/3=36/3=12 és 16-4=12
A számoláshoz a bácsi életkora legyen „B”, Lucáé pedig „L”.
2 egyenlet írható fel: B*(2/5)=L és (B-4)/3=L-4
Az elsőt helyettesítsük be a másodikba: (B-4)/3=B*(2/5)-4 //*3
B-4=B*(6/5)-12 //+4
B=B*(6/5)-8 //-B*(6/5)
B-B*(6/5)=-8
B*(1-6/5)=-8
B*(-1/5)=-8 //osztva (-1/5)-del
B=-8/(-1/5)
B=40
L=B*(2/5) volt: L=40*2/5=80/5=16
2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm
2014. nov. 17. 17:52