1.Az a, b pozitív valós számokra az a+b, a-b, ab és a/b kifejezések értéke növekvő sorrendben 1/4, 3/4, 4/3 és 7/4. Melyik ez a két a szám?
2. Az ABC háromszögben a B csúcsnál lévő szög 60°-os. Az A csúcshoz tartozó belső szögfelező a C csúcshoz tartozó belső, illetve külső szögfelezője E, illetve F pontban metazi. Mekkora az EC és az FE szakaszok hosszának aránya?
2014. nov. 16. 20:34
2/3 vurugya béla válasza:
1. a és b összege és szorzata is pozitív, tehát mindkettő pozitív. a és b összege és különbsége is racionális, tehát mindkettő rac.
Ekkor a*b és a/b szorzata a^2, ami egy rac. szám négyzete kell legyen. Ez csak a 3/4*4/3 esetében jön ki egy rac szám négyzetére, tehát a^2=3/4*4/3=1 azaz a=1, mert pozitív. Ekkor b= 3/4 .
3/3 vurugya béla válasza:
A 2. feladatnak értelmetlen a szövege. "Metszi" ez az ige a második mondatban, van több alany is, de nincs tárgy, hogy MIT metsz.