Kémia házi feladatmegoldás tömeg %-ból?


1. Egy multivitamin tabletta 60 mg C-vitamint tartalmaz. Hány tömeg %-os oldatot iszunk ilyenkor C-vitaminra nézve,ha 0,25 l vízben oldjuk fel?

2.Hány tömeg %-os lesz az oldat,ha 220 g 12 tömeg %-os cukoroldathoz még 20 g cukrot adunk?

3. 2 kg 32 tömeg %-os cukorsziruphoz hozzáöntünk 3 l vizet. Hány tömeg %-os lesz az oldat?

4. 100 g víz 50 Celsius fok-on 37 g konyhasót képes feloldani.Hány tömeg %-os az ezen a hőmérsékleten telített oldat?

5. 100 g víz 20 Celsius fok-on 72,1 g hidrogén-kloridot old.

Hány tömeg %-os a 20 Celsius fok-on telített oldat?

6. Telített-e a 20 Celsius fok-os 22 tömeg %-os kálium-klorid oldat, ha ezen a hőfokon 100 g víz 34 g anyagot képes feloldani?

7.Hány gramm vizet kell elpárologtatni 180 g 14 tömeg %-os nátrium-nitrát-oldatból, hogy 100 Celsius fok-on telített oldatot kapjunk? 100 Celsius fok-on 100 g víz 64,28 g nátrium-nitrátot old.



2015. jan. 20. 18:37
 1/2 FDra ***** válasza:

Szia!


1) 60 mg=0,06 g a C-vitamin, 0,25 l víz, ha sűrűségét 1 g/cm^3-nek vesszük 250 g. Tehát az oldat 250,06 g.

A tömegszázalék képlete: m(oldott anyag)/m(oldat)*100

A tömegszázalék így 0,024%.


2) Keverési egyenlet, tekintve, hogy a tiszta cukor "100%-os": 220*12+20*100=240*X

X=19,33%


3) Az előzőhöz hasonló, annyival módosul, hogy a tiszta íz "0%-os" és feltesszük, hogy sűrűsége 1 g/cm^3.

2*32+3*0=5*X

X=12,8%


4) 100 g víz 37 g-ot old, akkor az oldat 137 g. Az első feladathoz teljesen hasonlóan 37/137*100-zal kell számolni, így a tömegszázalék: 27%


5) Mint az előbb, 72,1/172,1*100, tömegszázalék: 41,89%.


6) 34/134*100= 25,37%, tehát a 22%-os nem telített.


7) 180 g 14%-os oldatban (a tömegszázalék képletét visszafejtve kijön, hogy) 25,2 g NaNO3 van - ebből következik, hogy 154, 8 g víz.


100 °C-on 100 g víz old 64,28 g-ot, akkor 25,2 g-ot x g víz old. Az egyenes arányosság szabályait használva kijön, hogy x= 39,2 g.

Tehát 115,6 g vizet kell elpárologtatnunk.

2015. jan. 21. 08:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm :)
2015. jan. 24. 16:13