Két gáz közül az egyik térfogata 1,20 dm3, a sűrűsége 1,23 g/dm3. A másik gáz térfogata 2,30 dm3, a sűrűsége 2,26 g/dm3. Mindkét gáz standardállapotú (25 celsius-fok; 0,1 MPa). Mekkora a tömegük és a moláris tömegük?


2015. jan. 19. 21:54
 1/4 anonim ***** válasza:

p*V=m*R*T, m-et számolhatod

M=N*m, ahol N az avogadro szám, M-et számolhatod

2015. jan. 19. 22:18
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen. :)
2015. jan. 19. 22:24
 3/4 FDra ***** válasza:

Az első válaszolónak nem egészen van igaza, mert a gáztörvény p*V=n*R*T alakú, ahol n=m/M...


Ráadásul, mivel mindkét gáz standard állapotban van, ezért nincs is szükség rá, mert ismerjük a moláris térfogatot: Vm=24,5 dm^3/mol


Az anyagmennyiségek kiszámolása: n=V/Vm

V1= 1,20 dm^3 --> ebből n1= 0,05 mol

V2= 2,30 dm^3 --> ebből n2= 0,094 mol


A tömegek kiszámolása: m=ró*V

ró1= 1,23 g/dm^3 --> ebből m1= 1,476 g

ró2= 2,26 g/dm^3 --> ebből m2= 5,198 g


A moláris tömegek kiszámolása: M=m/n

M1= 29,52 g/mol

M2= 55,3 g/mol


Így kerek a megoldás. Remélem, értetted. :)

2015. jan. 20. 10:21
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen ezt is. :)
2015. jún. 19. 15:10