Van egy kémiai feladat, amit nem tudtam megoldani (többi lent). Valaki segítene, hogy hogyan lehetne megoldani?


Mennyi vizet kell adni 200 g 30 tömeg %-os nátrium-hidroxid oldathoz, ha 6 tömeg %-osra kívánjuk hígítani?

A megoldás ezek között van:


A) 300 g

B) 800 g

C) 1000 g

D) 500 g

E) 700 g


Azt szeretném megtudni, hogy ezt hogyan lehetne kiszámítani. Szeretnék rájönni a módjára. Sok mindennel próbálkoztam, de egyik szám se jött ki. Vagy mindig túl kevés, vagy 1000 fölötti szám jött ki, ami ugye nem jó..

nagyon szeretném tudni a módszert, hogy hogyan lehet ezt kiszámítani, ha hasonló számítást kellene elvégeznem, akkor tudjam hogyan kell.

Előre is nagyon szépen köszönöm annak, aki válaszol!



2015. jan. 9. 12:24
 1/3 anonim ***** válasza:
keverési képletet kell rá használni, csak ez már egy kicsit bonyolultabb feladat, az 5ösöm lesz kémiában benne van az alapoktól levezetve a keményebb feladatokig (szerezd be hozzá a megoldást is)
2015. jan. 9. 12:34
 2/3 anonim ***** válasza:

1. módszer: keverési egyenlet, ez nem másról szól, mint az oldatokban lévő tömény anyag tömegéről.

200*30=6*(200+m)+0*m

ahol m a víz tömege, és azért 0*m a második tag, mert a vízben nincs oldott anyag.

m-re adódik:

6000=1200+6*m

800g=m

2. módszer: most nézzük meg részleteiben.

A 200 gramm oldatban van 60 g NaOH.

A hígított oldatban ugyanennyi lesz (hiszen csak vizet adunk hozzá).

Tehát akkor nézzük meg, hogy melyik az az oldat aminek a 6m/m%-a 60g.

mo=60/0,06=1000 g.

Mivel eredetileg 200 gramm oldatunk volt:

m(H2O)=1000-200=800g.

2015. jan. 9. 12:40
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen, így már értem! Ezer hála! :)
2015. jan. 9. 12:43