Valaki jó fizikából? Segítene valaki?
A feladat ez lenne:
Van 2 test, az egyik nagyon kicsi, a másik meg annál jóval nagyobb. A kicsi test nem mozog, míg a nagy test "v" sebességgel száguld felé. A nagy ütközik az egy helyeb lévő kicsinek, és létrejön egy rugalmas ütközés (nem tökéletesen rugalmas). A kérdés az, hogy az ütközés követő pillanatban, a kicsi test mekkora sebességgel fog elrepülni? Miért?
Nézzük a jelenetet egy olyan inerciarendszerben, amely mozog a nagy testtel együtt, v sebességgel. Nézetet váltottunk, és ebben nézve a nagy test áll, és a kis test érkezik –v sebességgel, és pattan vissza a hozzá képest majdhogynem végtelen nagyságú álló testről. A nagy test elmozdulása, sebességváltozása a nagy tömegkülönbség miatt elhanyagolható, mintha a kis test a falról pattanna vissza. Ilyenkor a sebessége előjelet vált, +v lenne belőle. De mivel az ütközés nem teljesen rugalmas, a visszapattanás sebessége v·k, ahol k az ütközési szám.
A v sebességgel mozgó inerciarendszeren belül a kis test sebessége v·k, eszerint az eredeti, álló inerciarendszerben a sebessége v+v·k. A nagy test sebessége marad majdnem pontosan v. Tehát a nagy test halad tovább, a kis test pedig előrefelé lepattan róla, az ő sebessége legfeljebb a nagy test sebességének kétszerese lehet (és persze nagyobb, mint a nagy test sebessége, hiszen nem fog rajta átmenve lemaradni).
A nagy test sebessége azért marad szinte változatlan, mert a centrum (a közös tömegközéppont) impulzusa nem változhat, és a centrum a tömegek szélsőséges aránya miatt vehető úgy, mint ha a nagy testben lenne.
Lehet, hogy az inerciarendszer ilyen használata nem elég kézenfekvő, akkor nézd meg a [link] tankönyvben a 39-40. oldalon levő példákat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!