Házi beadandó fizikából?
Segítek címszavak tekintetében. Keress rá ezekre, óriási beadandót fogsz írni... Egyetemi szintűt! De ha nem baj, nem írom meg helyetted a leckédet :D
-Milyen halmazállapotokat ismerünk? Mi jellemzi ezeket?
-Melyik halmazállapotban milyen rendezettség vagy rendezetlenség uralkodik, és milyen kölcsönhatások tartják egyben. (Térj ki a szilárd anyagoknál atomi meg kristályrácsra, amorf anyagokra, és ha nagyon jót akarsz írni akkor a folyadékkrisztályokra is)
-Halmazállapot-átalakulás = belső energia csökkenése (ha nagyon jót akarsz írni: Gibbs energiára és entalpiára keress rá. Ha egyáltalán nem érted hogy mi az, akkor mindegy hagyd ki...)
-Halmazállapotváltozások: kondenzáció, szublimáció, párolgás, forrás (mi is a különbség az utolsó kettő közt?)
-Forráspont és olvadáspont csökkenése és növekedése híg oldatokban
-Hőmérséklet fogalma, és hogyan kapcsolódik a Boltzmann-eloszláshoz.
-Tenziógörbe. (Aminek érdekessége az olvadás- és forráspont mellett a hármas pont!)
-Tenziógörbe alapján: liofilezés és egyéb felhasználások.
Ha valamelyikkel kapcsolatban konkrét kérdésed van és hiába kerestél rá mert nem érted, akkor írj nekem bátran :)
haha szerintem a kettesért fog menni a "beadandó"
különben már hallott volna róluk
így se nehéz, de nem egy napos munka
copy paste wikipédia
a tanár úgyse olvas el 30 beadandót
Első válaszoló, nem túl fair a válaszod, inkább beviszi az erdőbe a kérdezőt. Hogy nézzen utána Gibbs-potenciálnak, ha még az energetikai szempont kifejezést sem érti?
Szerintem a következőképp állj hozzá a témához. Gyűjtsd ki az összes, általatok ismert halmazállapot-változást (olvadás, párolgás, forrás, szublimáció, lecsapódás, fagyás). Aztán keress rá, hogy ezek endoterm vagy exoterm folyamatok-e. (Azaz a halmazállapot-változás közben nő-e vagy csökken-e az anyag belső energiája.) Segítek: ha melegítéssel lehet elérni az adott folyamatot (pl. olvadás), akkor az endoterm, ellenkező esetben pedig exoterm.
És végül kigyűjtheted, hogyan lehet kiszámolni a fázasátalakulás közben történő energiaváltozást. (Ez mindig L*m alakban írható fel, ahol L valamilyen fázisátalakulási hő -pl. olvadáshő-, m pedig az anyag tömege.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!