Segit valalki nekem egy kicsit fizikából?
1)Miből származik a helyzeti energia?
2)Példák mozgási energia mechanikai munkává alakulására, helzyeti energiának moygáasi energiává alakulása és mozgási energiának helzyeti energiává alakulása.
3)egy teherautó leállitott motorral ereszkedik le a lejtőn. Miből származik a helzyeti energia?
4)Egy tűzfecskendő nagy sebességű vizsugarat bocsájt ki. Miből ered a viz mozgási energiéja?
5)Mi történik egy mozgó test sebességével, ha tömege változik, de minden más körülmény változatlan marad?
6)Két azonos térfogatú test ugyanolyan magasságban van; egyik aluminiumból, a másik ólomból készült. Melyiknek kisebb a helyzeti energiája? Miért?
7)három, egyenlő tömegű testet állandó sebességgel ugyanolyan magasra emeltek: egyiket függőlegesen, másikat ferdén, harmadikat félkörön. Mit mondhatunk helyzeti energiájukról?
8)egy ember felelé evez a folyón, de a parthoz viszonyitva nyugalomban marad. a) Végez-e mechanikai munkát? b) Hát ha nem evez, csak viteti magát a folyó sodrával, végez-e a folyó a csónakra náyve mechanikai munkát?
1.A helyzeti energia képlete m*g*h vagyis a tárgy tömegétől és helyzetétől(hogy milyen magasan van a 0 szinhez képst) függ, innen származik.
2.Helyzetiből mozgási energia lesz például amikor elejtessz egy tárgyat. Amig tartod helyzeti energiája van, mikor elengeded mozgási lesz belőle.
6.az alumniumé mert annak kisebb a tömege.
7. egyenlő a 3 test helyzeti energiája
Hát ez nem mind eléggé precíz kérdés. Ki írta a tankönyvet?
1. A helyzetből, amúgy definíció szerint a nehézségi erőtérben végzett munkából, mivel az konzervatív, ezért potenciálos.
3. Abból, hogy korábban felment a hegyre, végeredményben az üzemanyag kémiai energiájából, az meg jó régen napfényből. Remélhetőleg az ősrobbanásig nem kell visszakövetni. :)
4. A túzoltóautóban van egy akkumulátor, az táplálja a kompresszort, abban amolyna közegellenálási erő, illetve annak az ellenereje végez munkát a vizen. Az akkumulátor mögött pedig ki tudja, milyen erenrgiaforrás áll, milyen erőműből jött a kakaó, amikor töltötték. Ismét vissza az ősrobbanásig...
5. Mi az, hogy minden más körülmény változatlan? A sebesség is körümény? Mert akkor az sem változik.
6-7. Ugyanonnan mérjük a testek helyzeti energiáját, vagy ez nem előírás?
8. a) Az ember mindenképp fejt ki erőt a közegellenállás ellen, hogy mozogjon a vízhez képest. A munkavégzéshez meg kéne mondani, hogy melyik (inerciális) vonatkoztatási rendszerben kérdezzük. És máris kopogtat a relativitás... b) A folyó és a csónak között nem hat erő, így munkavégzés sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!