Kezdőoldal » Tudományok » Egyéb kérdések » Házi feladatom fizikából:Az...

Házi feladatom fizikából:Az egy méter miért egy méter? És hogy ez honnan ered és melyik magyar tudós nevéhez fűződik?

Figyelt kérdés
2013. szept. 16. 16:34
 1/4 anonim ***** válasza:

olyan nehéz azt a b google-t használni?

bár tuti benne van a tkban is...

[link]

2013. szept. 16. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
de nekem egy tudos neve kell meg hogy az egy méter miért egy méter nem pedig a méter fogalam és jelentése
2013. szept. 16. 17:35
 3/4 anonim ***** válasza:
semmiféle magyar tudóshoz nem fűződik
2013. szept. 16. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Mert kellett egy egységes mértékegységrendszer az angolszász testrészekkel operáló rendszer nem ilyen volt, hisz mérhető különbség volt a különböző nemzetek testrészeinek mérete között és a nemzetközi kereskedelemben elszámolási hibákhoz vezetett. Ezt akarták áthidalni egy globális mértékegységgel ami egy egzakt dolgon alapul és feltehetőleg stabil is. Első próbálkozás két francia csillagász részéről történt. Nicolas Louis de Lacaille és Jacques Cassini már belekezdtek a munkába 1739 és 1741 között. Jean Picard és Ole Rømer javaslatára tekintetbe vették a másodpercinga hosszát is új mértékegységként. Ezt a verziót javasolta Talleyrand is a Nemzetgyűlés előtt. A Francia Tudományos Akadémia javaslatára mégis a Föld párizsi délkörének felmérése mellett döntöttek, aminek az 1/40.000.000 része egy méter. Később természetesen korrigáltak ezen.


A méter méretének meghatározása:


"A méter eredeti meghatározása tulajdonképpen ma is a párizsi délkör hosszán alapszik. A definíció helyébe csak a mérési eljárások fejlődése miatt kerültek egyre pontosabb új definíciók.

1816 és 1855 között végeztek még egy felmérést, ez a Struve földmérő vonal. Célja az volt, hogy meghatározza a Föld lapultságát a Tartu városához tartozó délkör mentén.

Az etalon méter ma is látható a Nemzetközi Súly- és Mértékügyi Hivatalban, a franciaországi Sèvres-ben. Az X keresztmetszetű méterrúd mechanikai szilárdsága nagyobb, így nem hajlik meg annyira a nehézségi erőtérben, mint a négyszög keresztmetszetű rúd.


A méteregyezmény alapján negyven darab X keresztmetszetű méterrudat készítettek, amelyek 102 cm hosszúak. Ezek mindkét végén három rovátka (vonás) található, amelyek közül a középső vonások egymástól egy méter távolságra vannak. A vonások közötti távolságot kezdetben mechanikai komparátorokkal mérték. Ezek négy-öt méter méretű eszközök voltak. Már a XIX. század végétől alkalmaztak interferométereket, például a Michelson-interferométert. Ezeknél az eszközöknél mikroszkóppal figyelik a méterrúd végein elhelyezett jeleket. A jelek azonosítását az interferenciakép kiegyenlítése követi. A mérési bizonytalanság nagysága ezáltal összemérhetővé válik a fény hullámhosszával. A 7. CGPM (1927) döntése értelmében a métert 0 °C fokon sík lap felett, 1 cm átmérőjű hengerekre helyezve kellett mérni, ahol ezek a hengerek egymástól 571 mm-re helyezendők el.[38] Ebben az elrendezésben a méteretalonnak a saját súlyától való belógása (meghajlása) minimalizálható.

Atomi sugárzás hullámhosszán alapuló méter[szerkesztés]

A fény hullámhosszán alapuló definíció Jacques Babinet ötletén alapult (1827). Ezt Albert Abraham Michelson és J. R. Benoit[39][40] 1892-től kezdve folyamatosan vizsgálta gerjesztett kadmiumatomok sugárzása alapján. Az eljárást 1897-ben sikerült finomítaniuk. 1948-ban az Általános Súly- és Mértékügyi Konferencia elrendelte a kripton-86, a higany-198 és a kadmium-114 vizsgálatát. Az alábbi definíciót el is fogadták.[7] A Magyar Népköztársaság Minisztertanácsának 8/1976. (IV. 27.) MT számú, a mérésügyről szóló rendelete az alábbi méterdefiníciót tartalmazta:

A méter a kripton-86 atom 2p10 és 5d5 energiaszintje közötti átmenetének megfelelő, vákuumban terjedő sugárzás hullámhosszának 1 650 763,73-szorosa.

Ez a meghatározás elavult; ennek helyébe lépett a fénysebességhez kötött definíció. Az időközben lefolyt vizsgálatok azt mutatták, hogy a kripton sugárzásának stabilitása nem megfelelő.

A fénysebességen alapuló méter:


Bay Zoltán javasolta[41] 1965-ben, hogy a távolságegységet, a métert alapozzuk a pontosabban mérhető időegységre és a fénysebességre. Szakirodalmi kutatásokat végzett a fénysebesség állandóságával kapcsolatban. 1983-ban a Súlyok és Mértékegységek Nemzetközi Konferenciája Párizsban tartotta 17. ülését, ahol elfogadták az egységes rendszert és megállapították:

A méter a fény által a vákuumban a másodperc 1 / 299 792 458-ad része alatt megtett út hossza.

A Bay-féle készülék valójában jód-stabilizált hélium–neon lézer, amely 633 nm hullámhosszú sugárzást bocsát ki. Az eljárás jelentősége, hogy az idő mérésén alapul, amelynek mérését cézium atomórákkal 10-12 fölé lehet emelni. Azóta folyamatosan fejlesztik ennek technikáját.[42]"


A magyaroknak a méter nemzetközi definíciójához nincs túl sok köze, annyit tudok, hogy magyar nyelven először Finály Henrik írt róla:


[link]

2013. szept. 16. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!