sin2x+sinx=cos2x-cosx

2sinxcosx=cos^2x-sin^2x-cosx

de a jobb oldal lehet 2cos^2x-1 így a jobb oldalból és a bal oldalból is ki tudunk emelni:


sinx(2cosx-1)=cosx(2cosx-1)-1



2015. jan. 14. 17:07
 1/7 anonim ***** válasza:

Trigonometrikus egyenleteknél próbálgatni kell az azonosságokat. Amiket felírtál jó, csak épp nem jutottál velük sehova.

Így muszáj máshogy megpróbálni.


Írjuk át inkább mindkét oldalt szorzatalakba.

[link]


2*sin(1,5x)*cos(0,5x) = -2*sin(1,5x)*sin(0,5x)

2*sin(1,5x)*cos(0,5x) + 2*sin(1,5x)*sin(0,5x) = 0


2*sin(1,5x) kiemelhető


2*sin(1,5x)*[cos(0,5x)+sin(0,5x)]=0


A szorzat akkor 0, ha valamelyik tagja 0.


I. sin(1,5x)=0

1,5-et 3/2-nek írom:


3/2*x = k*pi


x = 2/3*k*pi


Ezek jó megoldások.


II. [cos(0,5x)+sin(0,5x)]=0


cos(0,5x)+sin(0,5x)=0


sin(0,5x)=-cos(0,5x)


Oszthatok -cos(0,5x)-el, mert ha az 0, akkor sose lesz egyenlő a két oldal.


tg(0,5x)=-1


0,5x = -pi/4+k*pi

x= -pi/2 + 2*k*pi


Ezek szintén jó megoldások.

2015. jan. 14. 17:16
 2/7 A kérdező kommentje:

Sin2x-sinx=cos2x-cosx

és a második sorban meg

2sinxcoxs-sinx=cos^2x-sin^2x-cosx

2015. jan. 14. 17:16
 3/7 anonim ***** válasza:

"Oszthatok -cos(0,5x)-el, mert ha az 0, akkor sose lesz egyenlő a két oldal. "

Szerintem x=0 is gyök. 0+0=1-1

[link]

2015. jan. 14. 17:33
 4/7 anonim ***** válasza:

"Szerintem x=0 is gyök. 0+0=1-1 "


Igen, ez nálam is benne van az

x = 2/3*k*pi halmazban.


Vagyis az része az I. esetnek.


A II. esetben csak a sin(0,5x)=-cos(0,5x) egyenlettel kell már foglalkozni.

A cos(0,5x)=0 nem megoldás, mert a jobb és bal oldal nem tud egyszerre 0 lenni.


Ezért itt oszthatok, és így az egyenlet arctg-vel megoldható.

2015. jan. 14. 20:15
 5/7 anonim ***** válasza:

A #4 válasz teljesen jogos, elnézést, hogy elnéztem.

Azt, hogy rossz mondatot idéztem észrevettem hamarabb, de az x=0-t nem láttam meg magamtól.

Még egyszer elnézést.

2015. jan. 14. 20:24
 6/7 anonim ***** válasza:

Köszi a rajzot.

Jól látszik, hogy minden megoldást megtaláltam :)

2015. jan. 14. 21:11
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :) Sokat segítettetek! :D
2015. jan. 18. 12:23