Egyenlet segítség, megakadtam?


x^2-2x-k+1=0


1. x1^2-x2^2/x1+x2=2


2. k=-4 x1=? x2=?


Elég sok házit kaptunk, már csak ez lenne hátra, de nem megy. Előre is köszönöm a segítséget.



2014. nov. 27. 17:44
 1/4 anonim ***** válasza:
Nem értem, hogy mi hova tartozik. az elsőnél mi az hogy x1 meg x2? egyáltalán melyik sor a feladat?
2014. nov. 27. 18:18
 2/4 A kérdező kommentje:
Parametrikus egyenletek. A x1-et úgy kell elképzelni, mint a Viéte-képletnél.
2014. nov. 27. 18:25
 3/4 A kérdező kommentje:
1. és 2.-es a feladat. Így volt felírva a táblára. A legfelső az alapegyenlet, azt kell alakítani.
2014. nov. 27. 18:28
 4/4 anonim ***** válasza:

Gondolom az 1. feladat ez akar lenni:


((x1)^2-(x2)^2)/(x1+x2)=1


A számlálót át tudjuk alakítani az a^-b^2=(a+b)*(a-b) képlet alapján:


(x1+x2)*(x1-x2)/(x1+x2)=2


Itt tudunk egyszerűsíteni, ekkor azt kapjuk:


x1-x2=2


Ezzel az a kérdés, hogy milyen k esetén lesz a két gyök különbsége 2?


Írjuk fel a megoldóképletet; a=1, b=-2, c=-k+1, és tegyük fel, hogy x1>x2:


x1=(2+gyök(4-4*1*(-k+1))/2=(2+gyök(4+4k-4)/2=


=(2+gyök(4k))/2=(2+2*gyök(k))/2=1+gyök(k)


x2 ugyanez, csak -gyök(k)-val; x2=1-gyök(k), tehát:


x1-x2=1+gyök(k)-(1-gyök(k))=2


1+gyök(k)-1+gyök(k)=2


2*gyök(k)=2


gyök(k)=1, innen k=1; tehát ha k=1, akkor x1>x2, és a gyökök különbsége 2 (ez egyszerűen ellenőrizhető; meg kell oldani az x^2-2x-1+1=x^2-2x=0 egyenletet).


Most tegyük fel, hogy x2>x1, ekkor egyszerűen felcseréljük a szerepeket; x1=1-gyök(k), x2=1+gyök(k):


x1-x2=1-gyök(k)-(1+gyök(k))=2


1-gyök(k)-1-gyök(k)=2


-2*gyök(k)=2


gyök(k)=-1


Ennek pedig nincs megoldása a valós számok halmazán, mivel valós szám gyöke mindenképp nemnegatív (tehát 0 vagy nagyobb).


2. Írjuk be k helyére a -4-et: x^2-2x-(-4)-1=x^2-2x+4-1=x^2+2x-3, ez mikor lesz 0?:


x^2+2x-3=0


Megoldóképlettel megoldjuk; x1=1, x2=-3.

2014. nov. 27. 19:10