FIZIKA! SÜRGŐS! Segítene valaki ebben?

Egy kavicsot 2 m magasságból függőlegesen 12 m/s sebességgel hajítunk el. Milyen magasan lehet, illetve mekkora a sebessége,elmozdulása,megtett útja az elhajítást követő 1,8 s múlva? ( A választ add meg felfelé és lefelé hajítás esetére is! )

2015. jan. 11. 16:38
 1/8 anonim ***** válasza:
2015. jan. 11. 16:39
 2/8 anonim ***** válasza:
Elég gyors volt?
2015. jan. 11. 16:39
 3/8 A kérdező kommentje:
én a feladat lépéseire lettem volna kíváncsi,nem az elméletre
2015. jan. 11. 16:50
 4/8 anonim ***** válasza:
A képletekbe kell behelyettesíteni. Nincs más feladat.
2015. jan. 11. 17:25
 5/8 A kérdező kommentje:
Legyszi leirnad, hogy hogyan? Fontos lenne :)
2015. jan. 11. 18:08
 6/8 anonim ***** válasza:
Ha a behelyettesítés sem megy akkor ez nem fizika probléma, hanem matek.
2015. jan. 11. 19:25
 7/8 Hominida ***** válasza:

Kicsit bonyolult.


Indítsuk felfelé: A függőleges elmozdulás y=v0·t+g/2·t², v0=-12 m/s, mert a hajításban a lefelé irány a pozitív. g=10, t=1,8, ezekből y=-5,4 m. Indult 2 m-ről, a magassága e felett 5,4 m, összesen 7,4 m talaj felett.


Ha felfelé indítjuk, akkor a holtponton megáll, nézzük meg, hogy mikor. v=v0+g·t, a holtponton v=0, v0=-12, g=10, ebből t=1,2 s. Ebből az következik, hogy 1,8 s-nál már LEFELÉ jön a kavics. Eszerint a talajtól való távolsága 7,4 m, de az út fel a holtpontig és onnan vissza eddig.


A holtpont magassága y=v0·t+g/2·t², ahol t=1,2, y=7,2 m startpont felett, a talajtól 9,2 m. Az út összesen felfelé 7,2 m + lefelé 7,2-5,4, összesen 9 méter.


A sebesség v=v0+g·t, v0=-12, g=+10, t=1,8 s, v=+6 m/s, lefelé halad.


Indítsuk lefelé: A 2 m távolságot az y=v0·t+g/2·t² képlet szerint a 2=12t+5t² egyenletből megkapható idő alatt teszi meg a kavics. Nem tudom, hogy ezt meg kell-e oldanod, mert eléggé sejthető, hogy jóval kevesebb, mint 1,8 s alatt a földre vágódik, onnantól pedig nincs tovább. Akkor tehát az elmozdulás 2 m, az út 2 m, a sebesség 0.


A Wikipédia szerintem nem jól kezeli az előjeleket, én erre támaszkodtam: [link] , ezen belül a Hajítások fejezetre. Szerintem vesd össze a Gyorsulás kezdősebességgel fejezettel is, ott van szó a visszaforduló mozgás útjának és elmozdulásának kapcsolatáról.

2015. jan. 12. 23:54
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! :)
2015. jan. 17. 10:29