Mennyi a deriváltja ennek a függvénynek? Kaphatnék segítséget?


[link]


Összetett függvény,azt tudom..többszörösen összetett?

Melyik a külső,és melyik a belső függvény?


2015. jan. 11. 16:09
 1/6 anonim ***** válasza:

f(x)=[ln(2x+3)]^3


f'(x)=3[ln(2x+3)]^2*[1/(2x+3)]*2

2015. jan. 11. 16:20
 2/6 A kérdező kommentje:

köszönöm a választ, de én sajnos nem tudom ,melyik a külső,ill belső fgv.

Az eredmény nekem is meg van.


Le tudnád kérlek írni?

2015. jan. 11. 16:29
 3/6 anonim ***** válasza:

A külső függvény az x^3,

a középső az ln(x)

és a belső a 2*x + 3.

2015. jan. 11. 16:29
 4/6 bongolo ***** válasza:

Jó, amit #3 írt, de hátha így jobban érted:

Mindig az számít, hogy milyen sorrendben kell végrehajtani a műveleteket.

Először az x duplájához kell 3-at adni kell:

y = 2x+3

Aztán logaritmust kell vonni belőle:

z = ln(y)

Aztán köbre kell emelni:

v = z³


Tehát a z³ a külső fv először. Annak a deriváltja 2z², vagyis 2(ln y)². Azt szorozni kell a belső deriváltjával. Ezen a szinten a belső a z=ln(y), a derivált 1/y. Vagyis eddig ott tartunk, hogy 2·ln²(y) · 1/y. Tovább kell lépni még egy belsőbb függvényre: 2·ln²(2x+3) · 1/(2x+3), amit szorozni kell az y=2x+3 belső fv. deriváltjával, ami 2. És kész is vagyunk. Vagyis hogy mi a belső fv., az attól függ, milyen szintnél járunk éppen.

2015. jan. 11. 17:11
 5/6 anonim ***** válasza:
(((Amúgy olyan függvényekre kell bontani a kifejezést, amiknek tudod a deriváltját. Szóval ha kapásból tudod mondjuk, hogy az ln(2*x + 3) deriváltja 2/(2*x+3), akkor nem kell többszörösen, csak 1-szeresen összetett függvényként kezelned. A belső függvény az y(x) = ln(2*x + 3), a külső az y^3.)))
2015. jan. 11. 17:18
 6/6 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm mindenkinek a segítséget,már értem ! :)
2015. jan. 11. 17:23