MI az alábbi egyenletre a megoldás?

sin2x-sinx=2/9*tgx............mert nekem ki jött eredmény...de nem egész szám ezért nem biztos,hogy jó....illetve addig jutottam, hogy sinx=0, illetve cosx=2/3 vagy -1/6.....jól csináltam? Fontos lenne segítsetek!

#feladat #házi #matematika #egyenlet #Tg #segítsetek.please #kéerlek
2015. jan. 8. 18:38
 1/5 savanyújóska ***** válasza:
Ez most (2/9)*tgx, ugye? Vagy 2/(9*tgx)? (Előbbivel számolok, és ez alapján az a helyes, de inkább rákérdezek...:D)
2015. jan. 8. 18:55
 2/5 anonim ***** válasza:

A sin(2x) és a tg(x) is átírható:


sin(2x)=2*sin(x)*cos(x)


tg(x)=sin(x)/cos(x)


Ezzel az egyenlet:


2*sin(x)*cos(x)=(2/9)*sin(x)/cos(x)


Kivonjuk a jobb oldalt a bal oldalból:


2*sin(x)*cos(x)-(2/9)*sin(x)/cos(x)=0


Most kiemelünk sin(x)-et:


sin(x)*(2*cos(x)-2/(9*cos(x)))=0


Bal oldalon egy szorzat van, és egy szorzat értéke csak akkor lehet 0, ha valamelyik tényezője 0, így


vagy sin(x)=0, erre x(1)=0+k*pí, ahol k tetszőleges egész


vagy 2*cos(x)-2/(9*cos(x))=0 /legyen cos(x)=z:


2*z-2/(9z)=0 /*(9z)


18z^2-2=0 /+2


18z^2=2 /:18


z^2=1/9 /gyökvonás


z=1/3 vagy z=-1/3


Mivel z=cos(x) volt, ezért


cos(x)=1/3, erre x(2)=+arccos(1/3)+k*2pí és x(3)=-arccos(1/3)+k*2pí, ahol k tetszőleges egész.


cos(x)=-1/3, erre x(4)=accos(-1/3)+k*2pí és x(5)=-arccos(1/3)+k*2pí, itt is k tetszőleges egész.


Ezek a megoldások.

2015. jan. 8. 19:05
 3/5 A kérdező kommentje:
Most am lehet,hogy jól csinálrtad....de nem értem....az egyenlet legelején ...amikor felírtad,hogy így za egyenlet....ott miért nem voltál ki még sinx-et úgy ahogy felírtam?
2015. jan. 8. 19:28
 4/5 A kérdező kommentje:
*vontál
2015. jan. 8. 19:28
 5/5 anonim ***** válasza:
Mert az lemaradt... De a metódusa ugyanígy van, csak még csapj hozzá egy sin(x)-et ;)
2015. jan. 8. 20:24