Fizika, fakocka húzása (erőhatások), hogy kell kiszámolni?


Egy 0,5 kg tömegű fakocka vízszintes asztallapon nyugszik. A fakockát 4 N nagyságú erővel húzzuk􀀀 az erő a vízszintessel 60°, os szöget zár be. Mekkora a kocka gyorsulása􀀀 ha az asztallap és a kocka közötti csúszási súrlódási együttható 0,1?


Addig tiszta, hogy


FX-Fs = m*a


alap esetben ha vízszintesen húzzuk. Így ki is tudom számolni pontosan.


De most ebben az esetben sin vagy cos-t kell használni ?

és hogyan ? meg hol ?


Fn=m*g itt nem kell mert nem lejtőn van.


fs=m*g*cos60*0,1 ??? vagy itt nem kell ?


utána elvileg az


húzóerőt kéne szorozni a szügfüggvénnyel - Fs = m*a /m

és megkapnám az a-t.


(3,69 m/s2)

de sehogy sem jön ki...

a gondolatmentem szerintem jó, de nem igazán tudom mit rontok el és mit kell szorozni a sin60 vagy a cos60-al


2015. jan. 2. 12:14
 1/2 anonim ***** válasza:

Felrajzolod az F erőt.

Felbontod vízszintes és függőleges komponensre.

A vízszintes F*cos alfa = F/2

A függőleges F*sin alfa = F*gyök(3)/2



A súrlódási erő:


Fs = Fny * nú


F nyomóerő: Fny = m*g - F*gyök(3)/2

(Mert húzás közben kicsit megemeljük a fát, így kisebb a súrlódás)



A kockára ható vízszintes erők:


m*a = F/2 - Fs

2015. jan. 2. 14:17
 2/2 A kérdező kommentje:
köszi
2015. jan. 2. 14:47