Milyen logikával következik ebből, ez?


[link]

nem értem egyiket sem.. hogyan következik a bal oldalból a jobb oldal?

köszönöm a segítséget előre is



2014. dec. 29. 17:19
 1/4 anonim ***** válasza:

Gyökteleníteni akarjuk a bal oldali törtet, ami azt jelenti, hogy a nevezőben ne maradjon gyök.


Az elsőnél a nevező 3-gyök(3)


A kérdés, hogy mivel kell beszorozni, hogy ne maradjon benne gyök.


A választ az (a-b)*(a+b)=a^2-b^2 nevezetes azonosság jelenti.


Vagyis 3+gyök(3)-mal kell bővíteni a törtet. Bővítés azt jelenti, hogy a nevezőt és a számlálót is ugyanazzal a számmal szorozzuk.



[3+gyök(3)] / [3-gyök(3)] = [3+gyök(3)] / [3-gyök(3)] * [3+gyök(3)] / [3+gyök(3)]


Ekkor a számlálóban [3+gyök(3)]^2 lesz, a nevezőben pedig

[3-gyök(3)] * [3+gyök(3)] = 9-3=6.



A 2-esnél ugyanezt kell csinálni, bővíteni a törtet [gyök(3)-1] / [gyök(3)-1] - el

2014. dec. 29. 17:35
 2/4 anonim ***** válasza:

Nevező gyöktelenítése, melynél az (a+b)*(a-b)=a^2-b^2 azonosságot használjuk fel.


1)

Szorozzuk meg a bal oldalt a fenti azonosság miatt (3+gyök(3))/(3+gyök(3))-mal! Ha megnézed, a számláló ugyanaz, mint a nevező, tehát ennek értéke 1, így a feladatban lévő tört értéke nem változik, csupán "kozmetikázásra" szolgál. Így a számláló értelemszerűen a négyzeten szerepel, míg a nevező a fent nevezett azonosság miatt egyszerűsödik.


2)

Dettó ugyanez, csak ugye (gyök(3)-1)/(gyök(3)-1) törttel szorzol be.

2014. dec. 29. 17:37
 3/4 A kérdező kommentje:

KÖSZÖNÖM!

remélem olyan orbitálisan nagy alap dolgot nem kérdeztem

de mostmár látom

2014. dec. 29. 17:48
 4/4 anonim ***** válasza:

Azért zavaró a példa, mert mindkettőnél a számlálóval kell bővíteni.


Pedig ez csak véletlen.

Csak a nevező alapján találja ki, hogy mivel kell bővíteni a törtet.

2014. dec. 29. 17:53