Egy nagyon alap valoszinuseg szamitasos feladatom lenne?
Két urnában golyók vannak. Az egyikben 5 fehér és 4 piros; a másikban 5 piros és 7 fehér. Az
egyik urnából kiveszünk két golyót. Feltételezve, hogy a két urna közül egyenlő valószínűséggel
választunk,
a) mennyi a valószínűsége, hogy mindkét golyó fehér színű lesz;
b) mennyi a valószínűsége, hogy a kihúzott golyó közül legalább az egyik fehér lesz?
c) mennyi a valószínűsége, ha tudjuk, hogy két fehéret húztunk, hogy azt az első urnából
húztuk?
Nagyon konnyunek tunik az a pontot mar kiszamitottam de nem jovok ra hogy melyik keplettel kell tovabbhaladjak hogy a b-t es a c-t is megoldhassam, s mar nagyon kikeszit, hisz a vizsga mar a nyakamon van s egy ilyen egyszeru feladatot sem vagyok kepes megoldani :(
Elore is koszonom az erofeszitest!
Igen, lenne egy nagyon alap valószínűség-számításos feladatod. (Cézlás arra, hogy legközelebb figyelj a kérdésfeltevésre.)
Annak, hogy az A urnából (amelyikben 5 fehér van) fehéret húzok, 5/9+(4/9*1/2) az esélye. Annak, hogy a B urnából húzok fehéret, 7/12+(5/12*6/11), összesen tehát 50*(5/9+(4/9*1/2))+50*(7/12+(5/12*6/11))=79,4191919... %
Mivel egyenlő eséllyel választasz a két urna közül, a c)-re a válasz 50%.
Ezt gondoltam en is ,de sajnos nem igy kell kiszamolni..
Azon toprengtem hogy Felteteles valoszinusegszamitast vagy talan Teljes valoszinuseg tetelt alkalmazhatnek.
Megoldás: a) 0, 3; b) 0, 841; c) 0, 37.
Ezek a megoldasok , elternek a tiedtol
Első, ha nem értesz hozzá, akkor minek szólsz hozzá?
Az átláthatóbb írásmódhoz bevezetek jelöléseket. Legyen P(1) legyen a valószínűsége, hogy az első urnából húztunk golyót (5 fehér és 4 piros), P(2) hogy a másodikból (5 piros és 7 fehér). Használni fogom a feltételes valószínűséget is, értelem szerűen, például P(két fehér | 1) az annak a valószínűsége, hogy két fehéret húztunk, ha az első urnából húztunk. Jelölje továbbá (nak) azt, hogy "n alatt a k", vagyis például (3a2) az 3 alatt a 2.
Ennek fényében:
a) Teljes valószínűség tételét kell alkalmaznod: P(két fehér) = P(két fehér | 1) * P(1) + P(két fehér | 2) * P(2)
A képletben: P(két fehér | 1): mennyi a valószínűsége, hogy két fehért húzunk, ha az első urnából húzunk? A képlet rá (5a2)/(9a2) = 0,28. Ez úgy jött ki, hogy: kedvező esetek / összes eset. Összes eset az, hogy 9 golyóból hányféleképp tudunk kihúzni 2-őt. Ez (9a2). A kedvező esetek pedig azok, amikor az 5 fehérből választunk kettő: (5a2) .
Hasonló gondolatmenettel P(két fehér | 2) = (7a2)*(12a2)=0,32.
P(1) és P(2) mind 1/2 mivel egyenlő valószínűséggel húzunk mindkét urnából.
Végül összerakva a képletet: P(két fehér) = P(két fehér | 1) * P(1) + P(két fehér | 2) * P(2) = 0,28*1/2 + 0,32*1/2 =0,3.
b) Itt is hasonlóan kell eljárni. Rövidebb az út, ha inkább azt számolod ki, hogy mennyi a valószínűsége, hogy nem lesz a kihúzottak között fehér, majd ezt levonod 1-ből. Vagyis a válasz 1-P(2piros)
P(2piros) az előbbiek alapján teljes valószínűség tételével (4a2)/(9a2) *1/2 + (5a2)/(12a2) *1/2 = 0,16. Vagyis annak a valószínűsége, hogy legalább az egyik fehér: 1-0,16 = 0,84
c) Bayes tételt kell alkalmazni. Mivel a Bayes tételbben lévő nevezőt már kiszámoltuk, azt egybevonom, így:
P(1|két fehér) = P(két fehér | 1)*P(1) / (P(két fehér) = (5a2)/(9a2) * 1/2 / 0,3 = 0,46
Az utolsó eredményem nem egyezik a tiéddel, de én nem jöttem rá, hogy miért.
#3 nagyon szepen kosz a segitsegert.Meg csak azt nem ertem hogy mikor hasznalok feltetelest es mikor teljest?
Megegyszer koszi
Nem igazán értem magát a kérdést sem.
A feltételes valószínűség az az, amit a neve is mutat. tudunk valamilye információt és ennek tudatában akarunk valami más valószínűségéről számot adni.
A teljes valószínűség tétele pedig azt mondja, hogy ha van egy adott eseményünk, ami sokféleképpen megvalósulhat, akkor bontsuk fel úgy, hogy befeltételezünk kizáró eseményekkel. Vagyis a teljes valószínűség tételének alkalmazása azt jelenti, hogy egy sima valószínűségi feladatot vezessünk vissza feltételesre.
Az első példában az a kérdés, mennyi a valószínűsége, hogy két fehér golyód lesz. Ezt így nyilván nem tudod kiszámolni feltételek nélkül. A hiányzó információ az, hogy melyik urnából húztunk. Ha ezt tudjuk, akkor már könnyen meg tudjuk mondani, mennyi a valószínűsége, hogy két fehéret húztunk. A teljes valószínűség tétele itt alkalmazva pedig azt mondja, hogy válasszuk szét az eseményt ( hogy két fehéret húztunk) aszerint, hogy melyik urnából húztuk, majd a valószínűségeket adjuk össze ( persze miután megszoroztuk a feltétel valószínűségével).
( Kis kieg a c részhez: Ha olyan kérdést kapsz vizsgán, ahol feltételes valószínűség a kérdés, amit adott esetben lehetetlen vagy nagyon nehéz megmondani, de a feltétel megfordításával már nagyon könnyű a feladat, akkor mindig Bayes tételt kell használnod.)
Koszi, meg egy utolso kerdesem lenne. Mi a suliban kombinaciot maskepp szamoljuk igy az "n alatt a k"-t nem ertem hogy szamolod ki.
Felirod legyszi ezt a kepletet hasznalva : C(n,k)=n!/k!(n-k)! , mert en igy probaltam szamitani es mas eredmeny jott ki. Jol oldottad meg csak a szamolasnal lemaradtam...
Elore is koszonom :)
Azzal a képletel számoltam én is.
A linken a bal oldali jelölést hjasználod te, én meg a jobb oldalit.
Például (5a2) avagy 5 alatt a 2 = 5!/(3!*2!) = 120 / (6*2)=120/10=10
Lehet kihagytad a zárójelet, amikor a számológépbe írtad. Ha csak annyit írsz a számológépbe, hogy 5!/2!*3!, akkor más eredményt fogsz kapni, mert csak a 2!-t fogja a nevezőbe rakni, a 3! már a számlálóba kerül. Vagyis 5!/(2!*3!)-t kell beírnod, vagy használni a beépített kombinációs funkciót.
Ha nem ez a baj, akkor nem tudom mi, ha továbbra sem jönnek ki a dolgok, akkor írj egy konkrét példát, hogy te hogy számolod és mi jön ki. És akkor megpróbálok rájönni, hogy mi a baj.
*Boldog karácsonyt!*
Eloszor is Boldog Karacsonyt neked is!
A b. alpontnal akadtak gondjaim, mert nem ertem hogy (4a2)/(9a2) *1/2 + (5a2)/(12a2) *1/2... honnan kovetkeztetted,vagy milyen szabaly/torveny szerint irtad fel a 4a2/9a2-t meg a tobbit. Kedvezo esetek/osszes eset * az esemeny valoszinusege? Magat a menetet nem ertem, hogy honnan kerultek ezek a szamok, es hogy milyen szabalyt/torvenyt/tetelt kovetve kell kiszamitani..
Elore is koszonom, nagyon sokat jelent ez a segitseg szamomra
Bocsi, ezek szerint nem voltam elég részletes.
Itt is teljes valószínűség tételét írsz fel:
P(2piros) a kérdés (Mivel azt mondom, hogy P(van fehér) = 1-P(2piros). Ez remélem világos.
P(2piros) -ra pedig teljes valószínűség tételét írsz fel, mivel annak a valószínűségét, hogy két pirosat húzol, csak úgy tudod egzaktul kiszámolni, ha feltételként megadja valaki, hogy melyik urnából húztál. Ugyan ezért használtuk a teljes valószínűség tételét az első feladatban is.
Felírva a tételt:
P(2piros) = P(2piros|1) * P(1) + P(2piros| 2 ) * P(2)
P(1) és P(2) továbbra is 0,5 mivel egyforma valószínűséggel húzunk a két urnából.
P(2piros|1) pedig: Annak a valószínűsége, hogy az első urnából kihúzva két golyót azok közül mindkettő piros: vagyis kedvező az, hogy a 4 piros közül húzunk 2-t: (4a2), összes, hogy a bent lévő 9 golyó közül húzunk 2-t: (9a2)
P(2piros|2) nél szintén ugyan ez van: (5a9) féleképp húzhatunk a piros golyókból kettőt, ezek a kedvező esetek. (12a2) félekép húzhatunk a második urnában lévő 12 golyóból 2 akármilyet: ez az összes eset.
behelyettesíted a számokat a fenti képletbe:
P(2piros) = P(2piros|1) * P(1) + P(2piros| 2 ) * P(2)
És viola.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!