Állapítsa meg m értékét az x2 - 5x + m =0 egyenletben úgy, hogy az egyik gyök 6-tal nagyobb legyen, mint a másik.

2014. dec. 16. 20:48
 1/3 anonim ***** válasza:

A két gyökképletet kell felírni:


x1=(5-gyök(25-4m))/2


x2=(5+gyök(25-4m))/2


Értelemszerűen x1<x2, így ha x1 képletéhez 6-t hozzáadunk, akkor x2-t kapjuk:


6+(5-gyök(25-4m))/2=(5+gyök(25-4m))/2


Ez egy egyismeretlenes egyenlet, amit (remélhetőleg) meg tudsz oldani.

2014. dec. 16. 20:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Viete formulával:

x1 és x1+6 a másik gyök

x1+x2=-b/6

x1+x2=5

x1+x1+6=5

x1=-1/2

x2=-1/2+6=-11/2

x1*x2=c/a

x1*x2=m

(-1/2)*(-11/2)=-11/4

tehát az m értéke -11/4

végül:

x^2-5x-11/4=0

2014. dec. 17. 07:59
 3/3 anonim ***** válasza:

még egyszer javítva csináltam egy pár elütést:

Viete formulával:

x1 és x1+6 a másik gyök

x1+x2=-b/a

x1+x2=5

x1+x1+6=5

x1=-1/2

x2=-1/2+6=11/2

x1*x2=c/a

x1*x2=m

(-1/2)*(11/2)=-11/4

tehát az m értéke -11/4

végül:

x^2-5x-11/4=0

2014. dec. 17. 08:02