Állapítsa meg m értékét az x2 - 5x + m =0 egyenletben úgy, hogy az egyik gyök 6-tal nagyobb legyen, mint a másik.2014. dec. 16. 20:48
1/3 anonim válasza:
A két gyökképletet kell felírni:
x1=(5-gyök(25-4m))/2
x2=(5+gyök(25-4m))/2
Értelemszerűen x1<x2, így ha x1 képletéhez 6-t hozzáadunk, akkor x2-t kapjuk:
6+(5-gyök(25-4m))/2=(5+gyök(25-4m))/2
Ez egy egyismeretlenes egyenlet, amit (remélhetőleg) meg tudsz oldani.
2/3 anonim válasza:
Viete formulával:
x1 és x1+6 a másik gyök
x1+x2=-b/6
x1+x2=5
x1+x1+6=5
x1=-1/2
x2=-1/2+6=-11/2
x1*x2=c/a
x1*x2=m
(-1/2)*(-11/2)=-11/4
tehát az m értéke -11/4
végül:
x^2-5x-11/4=0
3/3 anonim válasza:
még egyszer javítva csináltam egy pár elütést:
Viete formulával:
x1 és x1+6 a másik gyök
x1+x2=-b/a
x1+x2=5
x1+x1+6=5
x1=-1/2
x2=-1/2+6=11/2
x1*x2=c/a
x1*x2=m
(-1/2)*(11/2)=-11/4
tehát az m értéke -11/4
végül:
x^2-5x-11/4=0