Valakii... kérdése:

Nyolcadikos kémiai egyenletben tudnátok segíteni?

Feladat: 1240 cm3(köbcenti) 1,088 g/cm3 sűrűsége, 16 tömeg%- os salétromsav-oldatot és 706 cm3, 1.19 g/cm3 sűrűségű, 20 tömeg%-os kálium-hidroxid-oldatot öntünk össze. Milyen lesz az oldat kémhatása? Hány tömeg% kálium-nitrátot tartalmaz? Írd fel a lejátszódó reakció egyenletét is! Segítsetek.

2014. nov. 25. 12:52
 1/3 anonim ***** válasza:

Reakcióegyenlet :


HNO3 + KOH --> KNO3 + H2O


m ( HNO3 oldat ) = Ró×V = 1240 × 1,088 = 1349 g

m (HNO3) = 1349 * 16/100 = 215,84 g

n= m/M


M (HNO3) = 1 + 14+16*3= 63 g/mol

n( HNO3) = 215,84 / 63 = 3,426 mol


m ( KOH oldat) = Ró*V = 1,19*706= 840,14 g

m ( KOH) = 840,14*20/100= 168 g

M (KOH) = 39,1+16+1 = 56,1 g/mol

n (KOH) = 168 g / 56,1 g/mol = 3 mol


1 mol HNO3 reagál 1 mol KOH -al tehát

3 mol HNO3 reagál 3 mol KOH -al tehát

3,426 - 3 = 0,426 g HNO3 marad az oldatban


n (HNO3 maradék ) = m/M = 0,426 g / 63 g/mol = 6,76*10-3 mol ( = 0,00676 mol)


c (HNO3) = n/V

Össztérfogat = 1240 cm3 + 706 cm3 = 1946 cm3 = 1,946 Liter


c (HNO3) = n/V = 6,76*10-3 mol / 1,946 Liter = 3,475 *10-3 mol/L


HNO3 <----> H+ + NO3-



c ( H+) = 3,475 *10-3 mol/L


pH = -log ( c ( H+))


pH = 2,46

2014. nov. 25. 20:31
 2/3 anonim ***** válasza:

Ja a KNO3 koncentráció lemaradt.

Oldat összes tömege : m ( HNO3 oldat ) + m ( KOH oldat)

m= 1349 g + 840,14 g = 2189,14 g


KNO3 tömege:

M (KNO3) = 39,1+14+16*3 = 101,1 g/mol

n= 3 mol

m= M*n = 101,1 g/mol * 3 mol = 303,3 g



2189,14 g oldatban van 303,3 g KNO3

100g oldatban van --> 100*303,3/2189,14= 13,85g


Tehát az oldat 13,85 % KNO3-t tartalmaz

2014. nov. 25. 20:40
 3/3 A kérdező kommentje:

Jézusom . . . Te nagyon okos vagy!.

Köszönöm!. :$.

2014. nov. 26. 06:31