Hogy kell megoldani ezt a matek feladatot?


Így szól:

Számítsd ki azt a legkisebb természetes számot, amelyet ha 15-tel, 30-cal vagy 40-nel osztunk, a hányados 0-tól különbözik, és a maradék 13.



2014. dec. 16. 16:03
 1/5 anonim ***** válasza:
Meg kell keresni 15, 30 és 40 legkisebb közös többszörösét, és az így kapott számhoz hozzá kell adni 13-at.
2014. dec. 16. 16:13
 2/5 savanyújóska ***** válasza:
Ugye eleve nem osztható a keresett szám (legyen 'x') 15-el, 30-al, 40-el, mert akkor hányados nulla. És mivel még a maradék is 13 ebben az esetben, ez azt jelenti, hogy x vagy n*15+13, vagy (n/2)*30+13 vagy (3/8)n*40+13, ahol n egy pozitív egész szám, amit még nem ismerünk (hiszen akkor tudnánk x értékét is, a különböző törtek elé, még onnan jöttek, hogy a végeredmény mindig x-el egyenlő, a 13 mindegyiknél ugyanannyi, és 30 az 2*15, 40 pedig (2*4/3*)15). Ha ezt a három kifejezést egyenlővé tesszük, akkor ennek a legkisebb természetes megoldása x, ami nyilván a legkisebb ternészetes n-ből kapható meg. Ez pedig az n = 8, hiszen a legnagyobb törtrész a 8-ad. Ekkor x = 133, ami stimmel is, hiszen 133-13 = 120, és 120/15 = 8, 120/30 = 8/2 = 4, 120/40 = 8 * (3/8) = 3.
2014. dec. 16. 16:20
 3/5 A kérdező kommentje:
És akkor ezt a füzetembe hogy írjam fel?
2014. dec. 16. 16:36
 4/5 anonim ***** válasza:

Úgy írd le, ahogy én írtam.


De ha már itt vagyok, akkor leírom:


Három szám legkisebb közös többszörösét keressük:


[15;30;40]=


Ezeket a számokat írjuk fel prímtényezős alakban:


15=3*5

30=2*3*5

40=2*2*2*5=2^3*5


Ezeket a prímtényezőket a legnagyobb hatványával kell ezekből kiválogatni:


-2-es legnagyobb hatványa 2^3

-3 legnagyobb hatványa 3

-5 legnagyobb hatványa 5


Ezeket összeszorozva megkapjuk a számok legkisebb közös többszörösét:


[15;30;40]=2^3*3*5=120, ehhez hozzáadunk 13-at, így a keresett szám a 133.

2014. dec. 16. 20:06
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm most már értem :D
2014. dec. 16. 20:12