Hogyan kell az ilyen tiousú matek feladatot megoldani?


Vagy 50 ilyen felsdatom lenne, de nem tudok hozzákezdeni sem, ha esetleg ezen az egyen valaki bemutatbá akkor az alapján megtudnám csinálni. Sorozatos kérdés.!


Egy versenyen 15000 ft ot osztanak ki, az első helyezet 3000 ft ot, minden további 200 tal kevesebbet kap. Hány embert díjaznak?


köszönöm



2014. dec. 5. 09:20
 1/4 anonim ***** válasza:

[link]


Sn=15000

a0=3000

an=0

2014. dec. 5. 10:12
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm. de nem lettem okosabb nem látom át a képletet, hogy kell és mibe behelyettesíteni... :S

Legnagyobb segtség az lenne ha minden lépést megutatnál és akkor talán sikerülne az egészet felfogni.

köszi

2014. dec. 5. 10:49
 3/4 anonim ***** válasza:

A sorozatunk elemei ugyebár az 1-1 főnek jutó díjak. Az első elem (a1) 3000, és minden további elem 200-al kisebb az előzőnél (vagyis d=-200).


Tudjuk, hogy összesen 15000 Ft-ot osztanak ki, tehát az első n darab elem összege 15000. Ezt az n-et kell kiszámolnunk.


van egy képletünk: Sn=(a1+an)/2 *n

an-t felbontjuk a1+(n-1)*d -re:

Sn=(2*a1+(n-1)*d)/2 *n

Behelyettesítjük az ismert értékeket:

15000= (2*3000+(n-1)*(-200))/2 *n

15000= (6000 -200n +200)/2 *n

15000= (6200 -200n) /2 *n

15000= (3100 -100n) *n

15000= 3100n -100n^2

Balra rendezünk:

100n^2-3100n+15000=0

Le tudunk osztani 100-al:

n^2-31+150=0


Másodfokú megoldóképlet:

n1,2= (31 +- sqrt((-31)^2 -4*1*150)) / 2

= (31 +- sqrt(961-600))/2

= (31 +- sqrt(361))/2

= (31+- 19) /2

n1= (31+19)/2 = 50/2 = 25

n2= (31-19)/2 = 12/2 = 6


Na de hé! Két megoldásunk van, ez hogy lehet?! És most melyik a jó megoldás?! Ellenőrzéssel (kiszámolod a6 és a25 értékét) le tudod csekkolni, melyik a jó, de én csak szimplán lelövöm a poént: 6. A 25-ös IS jó megoldás, ugyanis a sorozat egy darabig folyamatosan nő, eléri a 15000-et az összege, majd túl is lépi, viszont egy ponton, mivel minden elem 200-al kisebb mint az előző, negatív értékekbe csapnak a sorozat tagjai, és így az összegük onnantól csökkenni kezd, míg a 25-ik tagnál másodszor is eléri a 15000-et, csak immáron felülről lefelé haladva :D


Remélem így érthető volt.

2014. dec. 5. 15:26
 4/4 A kérdező kommentje:

köszönöm így viszont már érthető :)

Köszi hogy időt szakítottál rám.

2014. dec. 5. 15:52