Eme2 kérdése:

Kémia számolás! Hogyan oldjam meg?


Egy alkén nitrogéngázra vonatkoztatott relatív sűrűsége 1.50.

tiszta oxigéngázban elégetve a kapott vízmentes füstgáz moláris tömege 39.5 g/mol.

Hány %-os feleslegben volt az oxigén az égetés során (kell az égetési egyenlet is).

az elsőt tudtam vagyis azt h az alkén a propén azaz C3H6,de a többit nem. tudnátok segíteni?



2014. dec. 15. 20:30
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem tudom ki tette át, de jó helyen volt a tudomány rovatban. -.- Tipikus kötekedők.

C3H6 + 9/2O2 = 3CO2 + 3H2O

Nyilván, ha kiindulsz y mol propénből, akkor keletkezik 3y mol CO2 és 3y mol H2O, miközben fogy 9/2y mol O2.

Ezekkel kell továbbszámolnod.

2014. dec. 15. 21:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Megcsinálom elejéről, hogy összeálljon a kép...


Ez egy megoldókulcs amit az ÖSSZES feleslegben maradós példánál így kell csinálni!

Szóval...


Égetési egyenlet: CxH2x + (3/2x) O2 = xCO2 + xH2O

Kiindulás: a b 0 0

Reagál: -a -a +a +a

Marad: 0 b-a a a


A sűrűséges dolog alapján megtudtan, hogy C3H6-ról van szó, tehát x=3...


Szóval mit tudunk még? A füstgáz tartalmaz CO2-t + feleslegben maradt O2-t. (Ugye mert vízmentes).


Veszünk mondjuk 1 mol füstgázt...


32(b-a) + 44a = 39,5g/mol


a és b-re nem jön ki egész szám, csak ARÁNY! De nem is kérd egész számot, csak hogy hány % az oxigénfelesleg...

tehát ha kijön mondjuk hogy,

a : b = 1:10

és a elégetéséhez kellett 3/2 a oxigén (egyenletben látod!), akkor a felesleg az 8,5.

8,5/10x100 = 85%-os felesleg...

2014. dec. 15. 21:13
 3/3 A kérdező kommentje:

nem értem,hogy miért kell más dolgaiba piszkálni... mindegy.

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!:)

2014. dec. 15. 21:34