Bonyolult matek. Mekkora a 20 000 m3-es gömb alakú gáztartály átmérője? Milyen vastag acéllemezből készült, ha tudjuk, hogy a tömege 260 000 kg, a sűrűsége 7,5 kg/dm3?


Ezzel valaki tudna kezdeni valamit?

Eogyan oljak meg egy ilyet, vagy ehhez hasonlót?

Ha konkrétan ebben segít valaki, annak is nagyon örülnék.


köszi előre is :)


2014. dec. 14. 19:03
 1/1 Angelo84 ***** válasza:

megnézed a négyjegyű függvénytáblázatot.

kikeresed hogy hogyan kell kiszámolni egy gömb térfogatát, és ezt találod:


V(gömb)=(4/3)*pí*R^3


V-t ismered, pí-t ismered, átrendezed szépen az egyenletet R^3=(V/pí)*(3/4), amiben az R az ismeretlen, köbgyököt vonsz és kész is vagy az első feladattal, vagyis a sugarat kapod meg, amit szorzol kettővel és megvan az átmérő.


A második feladathoz pedig a fv. tábl. -ot a sűrűségnél nyitod ki. Azt találod, hogy:


ró=m/V(gömbhéj)


itt is ismered ró-t és m-et, ha rendezgetsz, szépen kijön a gömbhéj térfogata, és itt jön egy kis trükközés, mert nekünk a gömbhéj vastagsága kell.


Megfogod, és szépen kivonod az eredeti térfogatból az acéllemez térfogatát, így megkapod, hogy mennyi a belső rész térfogata, és ezt ennek a térfogatnak egyenlőnek kell lennie ezzel:


V(új)=(4/3)*pí*(R-x)^3


azért (R-x) a sugár itt, mert ugye az acéllemez vastagságát neveztük el x-nek, és azt le kell vonjuk az eredeti térfogatból, hogy az új térfogat sugarát vegyük a számításba.

Itt is rendezgetsz, hiszen csak x az ismeretlen, és kis számolás utána meg is kapod.

2014. dec. 14. 20:30