Egy forgáskúp alakú pohárban, vízszintesen tartva,30 cm magasságig víz van. Beleteszünk egy 3 cm sugarú gömb alakú golyót, ami teljesen alámerül, de a víz még nem folyik ki. A vízszint 2 cm-t emelkedik. Mekkora a kúp nyílásszöge?

Ezt valaki nekem letudná vezetni?

2014. nov. 20. 09:07
 1/3 neonice válasza:
2014. nov. 20. 12:58
 2/3 anonim ***** válasza:

Szerintem valamit elszámolt az első válaszoló...


Tulajdonképpen a gömb térfogata egyenlő két kúp térfogatának különbségével.


Legyen

V0 - az kezdeti kúptérfogat

V1 - a megnövekedett kúptérfogat

Vg - a gömb térfogata


h0 = 30 cm - a kezdeti kúp magassága

h1 = h0 + 2 = 32 cm - a megnövelt kúp magassága

α = ? - a kúp fél kúpszöge


Ezek után lássuk a kúpok térfogatát

V0 = r0²π*h0/3

A sugár kifejezhető a magasság és a fél kúpszög segítségével, vagyis

r0 = h0*tgα

Ezt a térfogat képletébe behelyettesítve lesz

V0 = h0³*tg²α*π/3

Ennek mintájára a megnövekedett kúptérfogat

V1 = h1³*tg²α*π/3


A két térfogat különbsége

V1 - V0 = (tg²α*π/3)(h1³ - h0³)


Ez egyenlő a gömb térfogatával, ami

Vg = 4R³π/3

így a következő egyenlet adódik

(tg²α*π/3)(h1³ - h0³) = 4R³π/3

π/3-mal egyszerűsítve marad

tg²α*(h1³ - h0³) = 4R³

Ebből

tg²α = 4R³/(h1³ - h0³)


Az értékek behelyettesítése majd gyökvonás után lesz

tgα ≈ 0,1368...

amiből

α ≈ 7,79°...

A nyílásszög ennek a kétszerese

2α ≈ 15,58°...

==========


Lehet ellenőrizni.! :-)


DeeDee

**********

2014. nov. 20. 20:15
 3/3 A kérdező kommentje:
a második válaszoló megoldása lett jó, de köszönöm mind a két segítséget :)
2014. nov. 21. 10:55