1) Egy forgáskúp alaplapjának átmérője és alkotója egyenlő hosszúságú felszíne pedig egy gömbével egyenlő. Mekkora a térfogataik aránya? 2) Egy forgáskúp beírt gömbjének felszíne fele a kúpénak. Mekkora a kúp nyílásszöge?

Valaki letudná vezetni ezt nekem, szerdán ZH és jó lenne megértenem őket! köszönöm!

2014. dec. 1. 21:37
 1/8 anonim ***** válasza:

Az elsőt így megérted?

[link]

2014. dec. 1. 23:05
 2/8 A kérdező kommentje:
igen, egértettem így köszönöm!
2014. dec. 1. 23:15
 3/8 anonim ***** válasza:

És a másodikat így meg tudod nézni? (Java)

[link]

Mindenképp írjál, ha nem látod másként is feltöltöm.

2014. dec. 2. 18:13
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia Zsiga!


Valami gáz van, mert nem tudom megnyitni az utolsó linket!

A biztonsági rendszer letiltja.


DeeDee

2014. dec. 2. 18:39
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia Dezső!

Sajnos a Java ebbe az irányba halad, Egyre több furfang kell, hogy a böngészők engedélyezzék.

Két oldal, küldöm két fényképként:

[link]

[link]

2014. dec. 2. 18:49
 6/8 anonim ***** válasza:

Most meg a második link hibás. Itt van a jó:

[link]

2014. dec. 2. 18:52
 7/8 anonim ***** válasza:

Zsiga!


A második kép nem található.


DeeDee

2014. dec. 2. 19:00
 8/8 anonim ***** válasza:

Csak annyi megjegyzésem lenne a megoldáshoz, hogy kúp esetén célszerűbb a fél kúpszöget használni. A példában különösen hasznos lenne, mert egyből a kérdéses szög felét kapod megoldásként.


Ezzel a módszerrel számolva a fél kúpszögre (α) az adódik, hogy a pontos érték

sinα = 1/3

amiből két jegyre kerekítve

2α = 38,94°

ami nem pontosan egyezik a te eredményeddel (γ), gondolom a kerekítések miatt.


Még egy eredmény.

A fél kúpszöget használva egy szép összefüggés adódik, miszerint


r = R*√[(1 - sinα)/(1 + sinα)]

ill

r/R = √[(1 - sinα)/(1 + sinα)]


ahol

r - a beírt gömb sugara

R - a kúp alapkörének sugara


Az utóbbi képlet alkalmazható egyenlő szárú háromszög esetén is.


Míg el nem felejtem: a kúp felszínét kicsit másként szoktam számítani.

Mivel az alapkör a kúppalást vetülete, ezért a kúp felszíne

F = R²π + R²π/sinα

kicsit szebb formában (kiemelés, összevonás után)

F = R²π[(1 + sinα)/sinα]

A

V = F*R/3

összefüggéssel egyébként a fentebbi r/R összefüggés jön ki.


Ezen kivül még a r/R összefüggés

egyrészt a

r/(m - r) = R/a

aránypárból, másrészt a

r = (a - R)tgα

egyenletből is kiadódik.

ahol

m = R/tgα - a kúp magassága

a = R/sinα - a kúp alkotójának hossza


DeeDee

**********

2014. dec. 2. 19:55