Egy ilyen típusú feladatot hogy kell megoldani?


3 gyerek szét akar oztani 12 000Ft ot a középső a legkisebtől 600ft-al többet a legnagyobb pedig a középsőtől es a legkissebtol is 600ft al többet kap!


Hogy oldjam meg az ilyen tiipusuu feladatokat?



2014. dec. 13. 08:53
 1/5 A kérdező kommentje:
Ja a feladatban az a kérdés hogy kinek mennyi pénz jut?
2014. dec. 13. 09:00
 2/5 anonim ***** válasza:

A vége hibás a feladatnak mert a legnagyobb nem kaphat 600Ft-al többet mint a középső és a legkisebb mert a legkisebb X-et kap a középső X+600-at de akkor a legnagyobb vagy X+600-at vagy X+600+600-at kap.

Tehát nem egyértelmű hogy a legnagyobb mennyit kap.

De lehet hogy csak én nem értek valamit.

2014. dec. 13. 09:12
 3/5 A kérdező kommentje:
akkor van egy olyan hogy 660Ft ot hogy tudunk elosztani egyenlő számú 10 és 20Ft-osra!?
2014. dec. 13. 09:20
 4/5 Wadmalac ***** válasza:

"a legnagyobb pedig a középsőtől es a legkissebtol is 600ft al többet kap!"

Ez a sor így nem jó, értelmetlen. Helyesen

"a legnagyobb pedig a középsőtől 600 Ft-tal többet kap", vagyis a legkisebbnél 1200 Ft-tal többet.


Nézzük csak. A legkisebbnek a pénze legyen x.


Akkor a középső x+600-at kap, a legnagyobb x+1200-at.

Összesen 12.000,- Ft-ot kapnak, vagyis:


x+x+600+x+1200=12000

összevonás után

3x+1800=12000

mindkét oldalból 1800:

3x=10200

mindkét oldal osztva 3-mal:

x=10200/3=3400


Ezzel nincs kész a feladat!

Szöveges feladatnál az X=valamennyi nem megoldás, a szöveg kérdésére kell szövegben válaszolni.

Tehát:

Legkisebb kap X=3400 Ft-ot

Középső x+600=4000 Ft-ot

Legnagyobb kap x+1200=4600 Ft-ot.


Ellenőrzés:

3400+4000+4600=12000

2014. dec. 13. 09:28
 5/5 Wadmalac ***** válasza:

"akkor van egy olyan hogy 660Ft ot hogy tudunk elosztani egyenlő számú 10 és 20Ft-osra!?"

Szöveges feladatoknál először gondolkodni kell, utána számolni.

Első körben mindig azt kell kitalálni, mit érdemes változónak választani.

Itt nekem a pénzérmék száma a logikus választás, vagyis azt mondom, van x darab 10 és x darab 20 forintosom, ez együtt 660 Ft.



A tízesek akkor x*10 Ft értékűek, a húszasok meg x*20 Ft értékűek.


Képletben:


x*10 + x*20 = 660

10x + 20x = 660

30x=660

x=660/30=22


Vagyis 22 db 10 Ft-os meg 22 db 20 Ft-os.


Ellenőrzés:


22*10=220

22*20=440

220+440=660

2014. dec. 13. 09:43