És miért?2014. dec. 10. 16:04
1/5 anonim válasza:
Ha a nevezőben szerepel, mert ott 0 nem állhat.
3/5 anonim válasza:
Mint általában akkor, ha ismeretlenről van szó; ha az ismeretlen értéke lehet 0, akkor nem oszthatunk, például:
sin(x)=2*sin(x)
Ha itt osztanánk sin(x)-szel:
1=2, ami nem lehet, és azért kaptuk ezt az eredményt, mert sin(x) értéke 0. És az is lesz, ha megoldjuk az eredményt. Ebben az esetben azt a hamis megoldást kaptuk, hogy az egyenletnek nincs megoldása.
Másik lehetőség, hogy gyököt vesztünk, például:
(sin(x))^2=sin(x)
Ha itt osztunk sin(x)-szel:
sin(x)=1, amire x=pí/2+k*2pí, ahol k tetszőleges egész szám.
Igen ám, de láthatjuk azt is, hogy ha például x=0, akkor 0=0, az egyenlet "kielégül", viszont a fenti megoldás ezt nem tartalmazza. Ebben az esetben gyökvesztés történt.
4/5 A kérdező kommentje:
Szóval akkor sohasem osztunk ilyenekkel, mert bármikor lehet 0? Úgy mint mondjuk egy egyenlőtlenségnél...ugye?
2014. dec. 10. 19:38
5/5 anonim válasza:
Igen, sőt, ha egyenlőtlenségnél osztunk, akkor azt is kell vizsgálni, hogy adott esetben milyen lesz az előjele, mivel ha egy (vagy több) intervallumon negatív, akkor azon az intervallumon fordul a reláció.