Mikor lehet, illetve mikor nem lehet sinx-el; cosx-el;tgx-el;ctgx-el osztani trigonometrikus egyenleteknél?

És miért?

2014. dec. 10. 16:04
 1/5 anonim ***** válasza:
Ha a nevezőben szerepel, mert ott 0 nem állhat.
2014. dec. 10. 16:08
 2/5 anonim ***** válasza:
bocs előző vagyok ez hülyeség.
2014. dec. 10. 16:09
 3/5 anonim ***** válasza:

Mint általában akkor, ha ismeretlenről van szó; ha az ismeretlen értéke lehet 0, akkor nem oszthatunk, például:


sin(x)=2*sin(x)


Ha itt osztanánk sin(x)-szel:


1=2, ami nem lehet, és azért kaptuk ezt az eredményt, mert sin(x) értéke 0. És az is lesz, ha megoldjuk az eredményt. Ebben az esetben azt a hamis megoldást kaptuk, hogy az egyenletnek nincs megoldása.


Másik lehetőség, hogy gyököt vesztünk, például:


(sin(x))^2=sin(x)


Ha itt osztunk sin(x)-szel:


sin(x)=1, amire x=pí/2+k*2pí, ahol k tetszőleges egész szám.


Igen ám, de láthatjuk azt is, hogy ha például x=0, akkor 0=0, az egyenlet "kielégül", viszont a fenti megoldás ezt nem tartalmazza. Ebben az esetben gyökvesztés történt.

2014. dec. 10. 16:12
 4/5 A kérdező kommentje:
Szóval akkor sohasem osztunk ilyenekkel, mert bármikor lehet 0? Úgy mint mondjuk egy egyenlőtlenségnél...ugye?
2014. dec. 10. 19:38
 5/5 anonim ***** válasza:
Igen, sőt, ha egyenlőtlenségnél osztunk, akkor azt is kell vizsgálni, hogy adott esetben milyen lesz az előjele, mivel ha egy (vagy több) intervallumon negatív, akkor azon az intervallumon fordul a reláció.
2014. dec. 11. 18:52