Ha két szám különbsége 2 akkor köbei különbsége felbontható 3 négyzetszám összegére. Ezt hogyan bizonyítsuk be?2014. dec. 9. 18:45
1/1 anonim válasza:
Hááát
Én elöször vettem egy konkrét esetet pl:
5-3=2
125-27=98
A 98 felbontható: 25+9+64 ami 5^2+3^2+8^2
a fenti négyzetösszeg felirható x^2+y^2+(x+y)^2 -re.
ezt általánosítva a példádra:
x-y=2 itt x=y+2
x^3-y^3 -re
(y+2)^3-y^3=6y^2+12y+8
és ha fenti kifejezésre is megnézve és x-et behelyettesítve(y+2)^2+y^2+(2y+2)^2
akkor ez szintén= a 6y^2+12y+8
Tehát valóban felirható 3 négyzetszám összegeként.
Gyakorlatilag egy konkrét példából tudtam általánosítani.
Jobb sajnos nem jutott eszembe azért érdekelne egyébb ötlet is.
Vagy pl a 6y^2+12y+8-at ha valaki felismeri hogy felbontható az (y+2)^2+y^2+(2y+2)^2-re