Az a és a c kell.


[link]



2014. dec. 7. 16:39
 1/1 anonim ***** válasza:

a)

Kikötés: x^2-1>=0

x>=1 vagy x<=-1


Négyzetrememljük mindkét oldalt:


x^2-1 = 1

x^2 = 2


x1=gyök(2)

x2=-gyök(2)


mindkét megoldás jó.

Egyrészt benne van az értelmezési tartományban.

Másrészt mindig vissza kell helyettesíteni, mert a négyzetre emelés nem ekvivalens átalakítás.



c)

Kikötés

x+1>=0

x>=-1


és x-1>=0

x>=1


Utóbbi az erősebb.


Négyzetre emeljük mindkét oldalt:


(a+b)^2=a^2+2ab+b^2 ezért ez lesz:


x+1 + 2*gyök(x+1)*gyök(x-1) + (x-1) = 1


Összevonunk:


2x + 2*gyök(x^2-1)=1


(Ugye gyök(a)*gyök(b) = gyök(a*b)

Rendezzük át úgy, hogy csak a gyökös kifejezés maradjon az egyik oldalon.


2*gyök(x^2-1) = 1-2x


Emeljük négyzetre mindkét oldalt, ismét.


4*(x^2-1) = 1-4x + 4x^2

4*x^2-4 = 1-4x + 4x^2


-4 = 1-4x

4x = 5


x = 5/4


Ez megfelel a kikötésnek.

De visszahelyettesítve látjuk, hogy nem megoldás.


Vagyis ennek az egyenletnek nincs megoldása.

2014. dec. 7. 17:08