Holnapra kell csinálnom egy házidolgozatot, fele kész már csak 5 feladat kell, de sík h. lye vagyok matekból. Plusz ilyenkor nem is fog az agyam. Kis segítség? (Lent)


1. Ildi egy számot maradékodan osztott el először 7-tel, majd 9-cel. Az első esetben 4-et, másodszor 8-at kapott maradékul. A két hànyados különdbsége 8 volt. Melyik számot osztotta el Ildi kétszer?


2. Egy istállóban annyi ló van, hogy fele 5-tel több, mint a negyedrésze. Hány ló van az istállóban?


3.15 zsák dió és 25 zsák cukor együttesen 812,5 kg. Egy zsák dió tömege feleannyi, mint egy zsák cukoré. Melyik hán kg?


Tényleg nagyon fontos lenne, ha segítenétek ès nagyon hálás lennék érte!! Az utolsó 2 feladatot megpróbálom egyedül megoldani. Kérlek, hogy azt is írjátok le, hogyan számoltátok ki :) Nagyoooon köszönöm!



2014. nov. 16. 19:06
 1/1 anonim ***** válasza:

1)

M e g o l d á s :

sz: legyen a keresett szám

A feladat szerint

a) (sz - 4) / 7 = x

b) (sz - 8) / 9 = y

A 7-tel való osztás eredménye nagyobb, mint a 9-cel való osztásé (kevesebb részre osztunk), ezért

x – y = 8; innen x = 8 + y

Az a) egyenlőségbe ezt helyettesítsük „x” helyére:

c) (sz - 4) / 7 = 8 + y

A b) egyenlőség bal oldala „y”-nal egyenlő, c) jobb oldalán az „y” helyére írjuk be:

d) (sz – 4) / 7 = 8 + (sz – 8) / 9

A d) egy egy-ismeretlenes egyenlet, ha úgy rendezzük, hogy egyik oldalán csak „sz” (a keresett szám) szerepeljen, akkor megtudjuk „sz” értékét.

A d)-t rendezgessük:

sz/7 – 4/7 = 8 + sz/9 – 8/9

sz/7 – 4/7 - sz/9 = 8 – 8/9

sz/7 – sz/9 = 8 - 8/9 + 4/7

(9*sz)/63 – (7*sz)/63 = (8*63)/63 – (7*8)/63 + (9*4)/63

(2*sz)/63 = 504/63 – 56/63 + 36/63

(2*sz)/63 = 484/63

2*sz = 484

sz = 242


E l l e n ő r z é s :

242/7 = 34 + 4/7 (34*7 = 238 és 238+4 = 242)

242/9 = 26 + 8/9 (26*9 = 234 és 234+8 = 242)


2)

M e g o l d á s :

1 fél = 2 negyed; vagyis a fél 1/4-del több a negyedtől.

A fél mennyiség 5 lóval több, mint a negyed. Az előző szerint a fél 1/4-del több a negyedtől, vagyis a negyed mennyiség 5 ló.

Ha a negyed mennyiség 5 ló, akkor az istállóban 4-szer ennyi, vagyis 20 ló van.


E l l e n ő r z é s :

20 fele: 10.

20 negyede: 5.

És 10 éppen 5-tel több, mint 5.


3)

M e g o l d á s :

Egy zsák dió fele olyan súlyú, mint egy zsák cukor.

Ha egységnek vesszük a diós zsákokat, akkor, mivel 15 zsák dió van: ez 15 egység.

25 zsák cukor van, egy cukros zsák 2-szer olyan súlyú, tehát 2 egység; a 25 zsák cukor 50 egység.

Egy egység milyen súlyú? A 15+50=65 egység 812,5 kg súlyú. Egy egység 812,5/65=12,5 kg.

Vagyis egy diós zsák (1 egység) 12,5 kg; egy cukros zsák (2 egység) 25 kg.


E l l e n ő r z é s :

15*12,5 + 25*25 = 187,5 + 625 = 812,5

2014. nov. 29. 14:45