Most kb. ott tartok, hogy négy oldalt írtam tele ezzel, de a vége mindig az, hogy a négyzetnek 3 vagy 5 átlója lesz. Kipróbáltam nagyobb számokkal is a behelyettesítést, de nem jön ki úgy sem. Google-ben nem találtam ennek a bizonyítását.

Megköszönném, ha valaki leírná.



2014. dec. 7. 14:02
 1/5 anonim ***** válasza:
Ezt nem teljes indukcióval szokás bizonyítani.
2014. dec. 7. 14:17
 2/5 A kérdező kommentje:
Az lehet, de a feladat azt kéri :/
2014. dec. 7. 14:20
 3/5 A kérdező kommentje:
Külön ki van emelve, hogy teljes indukcióval.
2014. dec. 7. 14:20
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

1. Ha n=4, akkor 4*1/2=2. Tehát igaz.


Tegyük fel, hogy k oldalú sokszögre igaz, hogy

átlók száma = k*(k-3)/2


Be kell látni, hogy k+1-re is igaz.

Vagyis (k+1)*(k-2)/2 az átlók száma.



Ha hozzáveszünk a k csúcshoz még egy csúcsot, akkor az k-2 új átlót jelent.


A másik k csúcs az indukciós feltevés szerint k*(k-3)/2 átlót határoz meg.


Illetve lesz +1 -egy átló, ami a k oldalú sokszögben még oldal volt.


(Tehát négyszögben 2 átló van, ezért az ötszögben 2+1+2=5, a hatszögben 5+1+3=9)


Vagyis a (k+1) oldalú sokszögben

(k-2)+1 + k*(k-3)/2 átló van


Közös nevezőre hozva:


[(2k-2)+(k^2-3k)] / 2 = (k^2+k-2)/2 = (k-1)(k+2)/2


Ezt akartuk megmutatni.

2014. dec. 7. 14:44
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

A végét elírtam, helyesen:


[(2k-2)+(k^2-3k)] / 2 = (k^2-k-2)/2 = (k+1)(k-2)/2


Ezt akartuk megmutatni.

2014. dec. 7. 14:45