Ha x,y,z > 0 es yz+zx+xy=1, mutassuk ki, hogy:
x^2 + y^2 + z^2 + 1/x^2 + 1/y^2 + 1/z^2 >= 10
Mondjuk meg azt is, mikor all fenn az egyenloseg.
2014. márc. 22. 20:38
1/4 anonim válasza:
Alkalmazd rá az (x+1/x)^2=x^2 + 2*x*1/x + (1/x)^2=x^2 + 2 + 1/x^2 azonosságot mindhárom betűre!
Valamint egy pozitív számnak ás a reciprokának az összege mindig nagyobb vagy egyenlő mint 2 egyenlőséget felhasználva: x+1/x>=2 így (x+1/x)^2>=4
(x+1/x)^2 + (y+1/y)^2 + (z+1/z)^2 >=3*4=12
x^2 + 2 + 1/x^2 +y^2 + 2 + 1/y^2 + z^2 + 2 + 1/z^2 >= 12
x^2 + y^2 + z^2 + 1/x^2 + 1/y^2 + 1/z^2 >=6
Másnaposan eddig jutottam el és itt elakadtam. Most a feltétellel kéne kezdeni valamit amit meghagynék másnak.
2/4 Tom Benko válasza:
Egyszerű algebrai átalakításokkal lehet igazolni. Nem is aláználak meg azzal, hogy helyetted megoldom.
3/4 A kérdező kommentje:
Ha nem akarsz segiteni, akkor ne is irj, legyszives!
2014. márc. 23. 18:06
4/4 Tom Benko válasza:
Szívesen segítek, de nem dolgozom helyetted. Mutasd, meddig jutottál, és arról tudok mondani bármit is.