S. O. S! Hogy kell megcsinálni ezeket a határértékszámitásokat?


1. lim x->0 (cos(x))^1/x^2

2. lim x->∞ (1+x^2)^1/ln(x)


Nagyon fontos lenne, pár óra múlva zh t irok és ilyenre lehet számitani :(



2014. dec. 2. 12:08
 1/2 anonim ***** válasza:

1. Veszed a logaritmusát és az egészet e alapra emeled.


f(x) = e^(ln (f(x))


Így a kitevőben egy


e^[ln ((cos(x))^1/x^2)] = e^[ {ln (cos(x)}/x^2)]


Számoljuk ki a kitevő határértékét.

A kitevő most 0/0 alakú, ezért alkalmazható a L'Hopital szabály.


(tg x / (2x) )


Ez ismét 0/0 alakú, ezért alkalmazható újra a L'Hopital szabály


(2/[cos(2x)+1] * 2) = (1/[cos(2x)+1])


cos 2*0 = 1, vagyis a kitevő határértéke 1/2.

Ezért az eredeti határérték e^(1/2) = gyök(e)



2. Ugyanúgy, mint az előző.


e^([ln (1+x^2)] / ln x )


végtelenben ez ∞/∞ alakú használjuk a L'Hopital szabályt:


2x/(1+x^2) / (1/x) = 2x^2 / (1+x^2) = 2 / (1/x^2 + 1)


Ennek a határértéke 2 / 1 = 2


A kifejezés határértéke e^2.

2014. dec. 2. 12:46
 2/2 anonim válasza:
Mi az, hogy "veszed a logaritmusát"?
2016. szept. 28. 21:00