Tudnátok adni némi segítséget az alábbi feladatokhoz?


1. Egy dugattyúval lezárt 0.504 dm3-es tartályban 0.51 MPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 121 ºC. A tartály térfogatát 337.6 cm3-re változtatjuk, miközben a hőmérsékletet a kezdeti értéken tartjuk. A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során a gáz 28 %-a a környezetbe távozik. Mekkora lesz a maradék gáz nyomása kPa-ban?



2. Egy dugattyúval lezárt 85 dm3-es tartályban 0.2 MPa nyomású nitrogén (M=28 g/mol) gáz van. A kezdetben 93 ºC-os gáz hőmérsékletét 184 K-nel megnöveljük, miközben kiengedünk 43.8 g-ot. Mekkora lesz a maradék gáz térfogata dm3-ben, ha nyomása változatlan marad?


Fő kérdésem, milyen képletekkel kellene dolgoznom.?



2014. nov. 30. 19:48
 1/1 bongolo ***** válasza:

p·V = n·R·T


1)

Az első adatokból kijön az n₁, aminek a 28%-a eltűnik, ami marad, az lesz az n₂. Azzal tudsz számolni a második adatoknál. Az M-re nincs is szükség.


2)

Ugyanaz ez is, de itt kell majd az M is. Miután kijön az n₁, kiszámolod a tömeget az m = n·M képlettel. Abból tűnik el 43.8 gramm. Az új tömegből visszaszámolod az új n₂-t, stb.

2014. nov. 30. 21:36