Az alábbi fizika feladatokhoz szeretnék segítséget kérni energiamegmaradás témakörben. Megoldások és magyarázat? :|
1.Egy kavicsot v0=10m/s kezdősebességgel dobtak el függőlegesen felfelé. Milyen magasan lesz a kavics az eldobás helyéhez viszonyítva abban a pillanatban, amikor mozgási energiája egyenlő a helyzeti energiával?
2.Egy test szabadon esett, és földet érésekor 30m/s volt a sebessége. Milyen magasról esett? Miért nincs szükség a test tömegére a magasság kiszámításához? A mozgási energia kiszámításához kellene-e tudni a test tömegét? Miért?
3. Egy bekapcsolt villanyvasaló 600 W teljesítményű. Mennyivel változtatja meg vasalás közben környezetének belső energiáját 30 perc alatt?
Előre is köszönöm a segítséget.:)
Az utolsó kérdésre a megoldás:
Teljesítmény: P = 600 W
Idő: t = 30 perc = 30·60 s = 1800 s
Leadott energia: E = P·t = 600 W · 1800 s = 1080000 Ws = 1080 kJ = 1,08 MJ
No, no, no, no, no, no, no... nem csináljuk meg a házit, de segítünk neked megcsinálni.
1,
E=(1/2)mv², ez lesz a kezdeti energiája a zéró potenciállal rendelkező helyen, tehát ez az energia fog átalakulni gravitáció potenciális energiává, vagy konyha nyelven helyzeti energiává. Arra a pontra kíváncsi a feladat, amikor ennek az energiának a fele alakult át helyzetivé, tehát mgh=1/2 E=(1/4)mv². Ebből ki tudod számolni a keresett magasságot.
2,
v=g*t+v_0
Tudod v értékét és mivel szabadesésről volt szó, tudod v_0 értékét is, hiszen azért szabadesés, mert ő nulla. Ebből kitudod számolni a t időt.
x=g/2*t^2 + v_0*t+x_0
Ebbe az egyenletbe behelyettesíted a t időt, az x_0 értéke vonatkoztatási rendszer függő, de vedd nullának és kész vagy. A kérdéseken gondolkozz, ha látom, hogy legalább próbálkozol, akkor segítek a válaszadásban.
1)
[m*(v0-g*t)^2]/2 = m*g*h
v0-g*t = 2*g*h
h-ról pedig tudjuk, hogy h=v0*t - (g/2)*t^2
Ezt behelyettesíted, kifejezed az egészet az időre(t) és megkapod az időt, amit behelyettesítesz a 'h' képletébe és megkapod a magasságot.
2) v=g*t, ebből megkapod azt az időt, amennyi ideig esett a test. Innen a h=(g/2)*t^2 képletből számolható a magasság. (Halkan megsúgom, szabadesésnél a becsapódáskor lévő sebesség v=gyök(2*g*h), de ugyanerre jutsz ha levezeted a leírt módon).
A tömegre a gravitáció miatt nincs szükség, mivel a Föld is vonzza magához a testet és a test is vonzza magához a Földet, viszont ez elhanyagolható a hatalmas tömegkülönbség miatt. A mozgási energiához kellene tudni a test tömegét, mert abban már nem játszik szerepet a gravitáció, csak a tömeg és a sebesség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!