3 m magas, 4 m széles, 5 m hosszú az osztályterem. Az egyik sarokban van egy pók, aki el akar jutni a szemben lévő sarokba. Hálót nem tud szőni, csak mászni tud a felületen. Melyik az a legrövidebb út amelyen a pók elmászik egyik sarokból a másikba?2014. nov. 30. 15:42
1/3 anonim válasza:
Ket pont kozott a legrovidebb ut, az egyenes. Ha tudna szoni, akkor a teglatest testatloja lenne a megoldas ami d=sqrt(50)=5*sqrt(2)=7.07 meter lenne. Viszont ebben az esetben egy picit nehezebb.
Kepzeld el, hogy "kifeszited" az osztalyterem 2 egymas melletti oldalat. Igy kapsz ket teglalapot amely az osztaly sarkanal csatlakozik. Ez a ket teglalap egy nagy teglalapot alkot amelynek hosszusaga 5+4=9 m, mig szelessege megegyezik a terem magassagaval, tehat 3 m. A feladat megoldasat a teglalap atloja adja meg, amelyet pitagorasz tetelevel siman kitudsz szamitani.
Igy a kereset tavolsag d'=3*sqrt(10)=9.48 m.
2/3 A kérdező kommentje:
Hogyan számolom ki a téglatest testátlóját? Mit kell behelyettesítenem a "betűk" helyére? Sajna nekem ez így kicsit zavaros. Eltzdnád magyarázni?
2014. nov. 30. 18:42
3/3 anonim válasza:
A testatlos dolgot azt csak pluszba mondtam neked, hogy lasd, igy mennyivel tobbet kell menjen a pok. Amugy a testatlo a leghosszabb tavolsag az osztalyteremben es ennek a keplete d=gyok(3^2+4^2+5^2). Na de mondom ezt erdekessegkeppen irtam le. A tobbi az marad ugyan ugy, es nem kell behelyetesits semmi betu helyet, azok jelolesek. En d'-el jeloltem el a tavolsagot, ennyi.