Egy 5 méter magas fal árnyéka 1,5 m hosszú . Legfeljebb hány cm-re állhat a faltól egy 150 cm magas fiú, hogy még a feje búbja is árnyékban legyen?


2014. nov. 25. 13:43
 1/3 anonim ***** válasza:

A fal és az árnyéka egy derékszögű háromszöget alkot.

A két befogó 5m és 1,5m


A fiú úgy áll be, hogy a fejebúbja éppen érintse az átfogót. (Ekkor lesz árnyékban) így létrejön egy hasonló háromszög.


Így előáll egy kis háropmszög, ami hasonló az eredetihez.


x/1,5 = 1,5/5


Ebből x = 1,5^2/5 = 0,45


A távolság a faltól 1,5-x = 1,05m

2014. nov. 25. 14:22
 2/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépe köszönöm a megoldást.
2014. nov. 25. 14:28
 3/3 A kérdező kommentje:
szépen
2014. nov. 25. 14:28