2014. máj. 25. 13:34
1/1 bongolo válasza:
6)
Kezdetben van m·g·h helyzeti energiája és 1/2·m·v₁² mozgási energiája. A végén lesz 1/2·m·v₂² mozgási energiája, ami pont annyi lesz, mint a másik kettő összege.
m·g·h + 1/2·m·v₁² = 1/2·m·v₂²
m·g·6 + 1/2·m·4² = 1/2·m·v₂²
Ebből az m kiesik, a g ismert, csak a v₂ ismeretlen, szóval az meg kijön.
4)
Kezdetben is meg van már nyújtva, szóval van neki rugalmas energiája. Nem a rugó végéz munkát, ha megnyújtjuk, hanem mi, és a munkánkkal növeljük a rugalmas energiáját:
E₁ + W = E₂
1/2·D·x₁² + W = 1/2·D·x₂²
x₁ = 24cm - 20cm = 4cm = 0,04 m
x₂ = 26cm - 20cm = 6cm = 0,06 m
D = 400 N/m
Most már csak a W ismeretlen, az kijön, ha behelyettesítesz.