6. , Egy 6m magas lejtőről 4m/s kezdősebességgel gurul le egy test. Mekkora a sebessége a lejtő alján? (a súrlódástól eltekintünk).4. , Mennyi munkát végez egy nyújtatlanul 20 cm hosszú 400N/m rugóállandójú rugó, ha 24 cm-ről 26 cm-re nyújtjuk meg?


2014. máj. 25. 13:34
 1/1 bongolo ***** válasza:

6)

Kezdetben van m·g·h helyzeti energiája és 1/2·m·v₁² mozgási energiája. A végén lesz 1/2·m·v₂² mozgási energiája, ami pont annyi lesz, mint a másik kettő összege.


m·g·h + 1/2·m·v₁² = 1/2·m·v₂²

m·g·6 + 1/2·m·4² = 1/2·m·v₂²

Ebből az m kiesik, a g ismert, csak a v₂ ismeretlen, szóval az meg kijön.


4)

Kezdetben is meg van már nyújtva, szóval van neki rugalmas energiája. Nem a rugó végéz munkát, ha megnyújtjuk, hanem mi, és a munkánkkal növeljük a rugalmas energiáját:


E₁ + W = E₂

1/2·D·x₁² + W = 1/2·D·x₂²

x₁ = 24cm - 20cm = 4cm = 0,04 m

x₂ = 26cm - 20cm = 6cm = 0,06 m

D = 400 N/m

Most már csak a W ismeretlen, az kijön, ha behelyettesítesz.

2014. máj. 25. 14:57