6. os matek. Oszthatóság. Hogy kell megoldani?

egy ünnepélyen 400-nál kevesebb gyerek vesz részt. ha 2-vel, 3-val,4-vel, 5-vel, 6-val állnak sorban, akkor a 1 gy kimarad, ha 7-vel, egy gy sem marad ki. Hányan állnak egy sorban?
2014. nov. 21. 21:41
 1/3 anonim ***** válasza:

A feladat szövegéből kiderül, hogy a gyerekek száma osztható héttel. Ha 1-el kevesebb gyerek lenne, azok száma osztható lenne 2-vel, 3-al, 4-el, 5-el és 6-al. Ebből az állításból bár el lehet indulni. Nem tudom tanultátok-e mi a prímtényezős felbontás és a legkisebb közös többszörös. Megpróbálom anélkül elmagyarázni.

Tudjuk, hogy a (diákok száma - 1) osztói: 2, 3, 4, 5, 6. Mondjuk azt, hogy ha ezekkel a számokkal osztható, nyilván a szorzatukkal is osztható.

2 * 3 * 4 * 5 * 6 = 720. Ez nagyobb mint 400, vagyis nem jó. Ki kell zárnunk a felesleges osztókat, hogy kisebb számot(többszöröst) kapjunk. Például ha 2-vel és 3-al osztható akkor biztos 6-al is. Ha 4-el osztható, akkor biztosan 2-vel is. Azt állítom, hogy a 4*3*5 szorzat a legkisebb olyan szorzat, melynek osztói a 2, 3, 4, 5, 6. Ha nem hiszed, ellenőrizd le :).

4*3*5 = 60. A 60-nak osztói a 2, 3, 4, 5, 6. A 60 többszöröseinek is osztói lesznek. Keressünk egy olyan 60-többszöröst ami kisebb mint 400, és egyet hozzáadva osztható 7-el. (60;61), (120;121), (180;181), (240; 241), (300, 301), (360, 361). A diákok száma 301, mert 301 osztható 7-el(43*7) és 301-1 = 300-nak osztói a 2, 3, 4, 5, 6. A többi megoldást ellenőrzéssel zárd ki.

2014. nov. 22. 00:40
 2/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Értem.. :) De tanultuk a prímtényezős felbontást és a többit is. Úgy is leírnád, hogy kell megoldani? Csakhogy tanuljak belőle, hogy legközelebb én is le tudam vezetni. Az a baj, hogy a sima feladatok mennek, de a picit fejtörőbbeknél nem tudom, hogy induljak el. Én úgy próbáltam, hogy 3jegyű a szám, és mivel 2vel nem osztható, így csak páratlan lehet a vége, de mivel 5-tel 1 a maradék, csak 1 állhat az egyesek helyén... eddig jutottam, és elakadtam... az a baj, hogy nem jó irányban kezdek hozzá.. ez a gyengém, viszont érdekel, hogy lehet jól megoldani,mert szeretem a matekot... köszönöm a választ még egyszer! :)
2014. nov. 22. 09:46
 3/3 anonim ***** válasza:

Én azért tudom megoldani, mert van gyakorlatom benne. Ha sok feladatot oldasz meg, akkor könnyebben rá jössz majd, hogyan kell elindulni. Ha használjuk az LKKT fogalmát, akkor: ha a diákok száma x, akkor (2, 3, 4, 5, 6)|x-1. x-1 osztható lesz a 2, 3, 4, 5, 6 számok LKKT-vel. Miért? A LKKT n számnak azon többszöröse, amely a lehető legkisebb és mint az n számmal osztható. Ez azt jelenti, hogy LKKT(2;3;4;5;6)|x-1.

2 = 2

3 = 3

4 = 2^2

5 = 5

6 = 2*3

Az összes különböző prímtényezőt vesszük a legnagyobb kitevőn, így LKKT(2;3;4;5;6) = 2^2*3*5 = 60. Innentől ugyanaz a megoldás.

2014. nov. 22. 14:15