A p valós paraméter mely értékei esetén lesz az x^2+y^2-6px+8y+25p=0 egyenlet egy kör egyenlete?

Valaki megtudja oldani ezt a paraméteres egyenletet?

2014. nov. 21. 18:54
 1/3 qqcska123 ***** válasza:

Átrendezve:

(x-3p)^2-9p^2+(y+4)^2-16+25p=0

Tehát a kör középpontja: (3p;-4)

Most kicsit átrendezzük:

(x-3p)^2+(y+4)^2-9pˇ2+25p-16=0

Ez csak akkor lehet egy kör egyenlete, ha -9pˇ2+25p-16>=0.

Ezt a másodfokú egyenlőtlenséget pedig meg kellene oldani, de ezt már rád bízom! ;-)

2014. nov. 21. 19:50
 2/3 anonim ***** válasza:

Nézd meg ezt:

[link]

A p értékét a jobb-alsó sarokban lévő csúszkával állíthatod. (Kísérletezz sokat, hogy meglásd s megoldást!)

A teljes-négyzetté alakítást érted?

2014. nov. 21. 20:05
 3/3 A kérdező kommentje:
köszönöm a segítséget, kijött az eredmény, illetve az ábrát is köszönöm, jó volt igy látni a változásokat :)
2014. nov. 21. 20:16